Saaremaal oli mullu üsna äikeseline (1)

Eesti meteoroloogia ja hüdroloogia instituudi (EMHI) teatel registreeris välgudetektorite võrgustik Nordlis 2012. aastal Eestis 76 354 pilv-maa välgulööki, tavapärasest suurem äikeseline aktiivsus oli möödunud aastal ka Lääne-Eestis.

Tartu ülikooli doktorandi Sven-Erik Enno analüüsist selgub, et kui üldiselt on äikeserohked piirkonnad Eestis Pärnumaa ja Kesk- ning Kirde-Eesti, siis mullu esines kõige enam äikest Lääne- ning Loode-Eestis.

Äikesehooaeg algas nagu tavaliselt üksikute nõrkade äikestega aprillis, kusjuures esimene nõrk äike registreeriti Sõrvest edelas 13. aprillil. Väga äikeseline oli Saaremaal 21. mai.

Kõige äikeselisem kuu oli aga juuli, mis oli ühtlasi ka kõige soojem suvekuu. Juulis registreeriti üle 52 000 pilv-maa välgu ehk enam kui 63 protsenti välkude aastasest koguarvust.

Kuumas niiskes õhumassis arenesid 7. juulil väga võimsad äikesepilved Saaremaal, Hiiumaal ning Mandri-Eesti lääneosas. Rekordiliseks kujunes aga 29. juuli, kui registreeriti ühtekokku 20 321 pilv-maa välku, mis on 2012.
aasta ööpäeva rekord. Õhtutundidel üle Lääne-Eesti saarte levinud eriti võimsa äikesetormiga on seotud ka Vilsandil mõõdetud 2012. aasta Eesti maksimaalne tuulekiirus 32,3 m/s.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 205 korda, sh täna 1)