Lugu 2: Elu Lahekülades kui kingitus (1)

Lugu 2 Elu Lahekülades kui kingitus

KES KEDA? Seekord on võitjaks jäänud peremees Ants Neelas ja koer Maru peab ootama, kuni peremehel tööpäev lõpeb. Foto: Egon Ligi

Saare maakonnas on lausa viis Laheküla. Või Lahe küla. Tänapäeval võiks tuletada külanime Laheküla slängist “lahe”, kuid tegelikult asuvad Saare- ja Muhumaa Lahekülad pea kõik mere ääres ja sümboliseerivad nime “laht”. Selles loos on külade portreteerijaiks inimesed. Oma tegemistes. Oma juttudes.

“Kunagise Enneküla kohale rajati Muhu esimene riigimõis. See hakkas Suuremõisa nime kandma ja üldiselt seostatakse seda pärast ulatuslikku nn latsikohtade jagamist 1870-ndatel aastatel tekkinud Suuremõisa külaga, kuid mõisa “süda” oli selle rajamisest alates praeguse Laheküla territooriumil.

Muistse Enneküla tekkelugu ulatub kindlasti aga muinasaega ja küllap oli piirkond juba Kristuse-eelsel ajal korilastega asustatud, aga seda võiksid vaid põhjalikud arheoloogilised uuringud kinnitada. Selle lähedusse jääb nüüdseks kinni kasvanud Suuremõisa laht ja võib arvata, et veel orduajal pääsesid Maasilinna lodjad üsna küla alla oma vakuandameid peale laadima.”

Nii kirjutab Muhu külade uurija, muhulane Ülo Rehepapp oma ülevaates “Muhumaa külad ja asustus” (veebilehel muhu.rehepapp.com) Muhu vallas oleva Laheküla kohta. Tema jutust selgub ka, et Laheküla ja Suuremõisa küla “piirid” olid juba n-ö vanal ajal “põimunud”.

Päiv Rist

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 468 korda, sh täna 1)