Kaarmise järvest veetakse välja 60 000 m3 pinnast (FOTOD) (10)

Kaarmise järvest veetakse välja 60 000 m3 pinnast

ILMASTIK SOOSIB: OÜ Saamela töödejuhataja Arvo Viil (vasakul) ja firmajuht Kuido Vaan tunnevad talvekülmast heameelt. Külmunud järvepõhi võimaldab süvendamisel vallidesse tõstetud pinnast välja vedada. Foto: Sander Ilvest

Kaarmise järve ökoloogilise seisundi parandamiseks alustasid AS Kuressaare Ehitus ja OÜ Saamela mullu septembris saneerimistöid. Nüüdseks on talvekülm muutnud järve põhja raskeveoautodele sõidetavaks, võimaldades pinnase väljavedu.

Saare maakonna staažika maaparandusspetsialisti, OÜ Saamela juhi Kuido Vaani hinnangul tuleb järvest välja vedada umbes 60 000 kantmeetrit pinnast. Varem ekskavaatoritega kokkutõstetud mulla, muda ja turba segu veetakse lähedalasuvatele külaelanike maadele. Kuido Vaani sõnul ei saa talunikud seda kohe põllurammuna kasutada. Vallides või hunnikutes peab järvepõhjast kaevatud kraam vähemalt paar aastat laagerduma.

Praegu tegutseb järves kolm ekskavaatorit ja kuus-seitse kallurit. Head ilmastikuolud püütakse maksimaalselt ära kasutada. Töö käib ka nädalavahetustel. Ekskavaatorid ja kallurid on mitmest firmast.

“Saaremaa ettevõtted saavad siin tööd. Mandriltki on soovijaid olnud, kuid eelistame ikkagi oma maakonna firmasid,” lausus Kuido Vaan.

Kaarmise külaselts ja Kaarma vallavalitsus hakkasid järve puhastamiseks asja ajama juba 2005. aastal. Eelmisel aastal jõuti asjaajamisega niikaugele, et esimesed maaparandusmasinad toodi objektile septembris. 13,4 hektari suuruse järve saneerimistööde lõpetamise tähtajaks on märgitud 1. august 2014.

“Asjaajamine võttis aega seitse aastat. Eelmisel aastal tegi projekteerimisbüroo Koda projekti. Kuressaare Ehitus ASiga õnnestus meil väljakuulutatud hange võita,” teavitas OÜ Saamela omanik Kuido Vaan.

Keskkonnanõudeid arvestades asustati kõigepealt mujale veekogusse järves elutsenud apteegikaanid. Saneerimistöödega korrastatakse ka järve ümbrus. Seega paraneb veekogu ääres elavate inimeste elukvaliteet.

“Tuleb ka supelrand. Loodame, et kalapüüdjatelgi jagub siin tulevikus tegevust. Romantika otsijad saavad järve ümbruses jalutades looduskaunist paika nautida,” kujutas Vaan korrastatud veekogu ja selle kaldapealseid vaimusilmas ette.

Järv süvendatakse umbes poolteise meetri sügavuseks. “Veepinda saab regulaatoriga kas tõsta või alandada. Suurvee ajal saab vett järvest välja juhtida ja kuivemal perioodil regulaator suletakse,” andis spetsialist teada.

Enne süvendamistöid juhiti vesi kraavi kaudu lähedalolevasse kurisusse. Osa järve pinnast on veel vallitamata. “Kõige märjem ala on veel tegemata. Ootame kuivemat aega,” märkis objektijuht Vaan.

Enne kaevetööde alustamist rajati järvevee ärajuhtimiseks terve veekogu ulatuses ämblikuvõrguga sarnanev kuivendusvõrk. “Järv on põhjaveetoitega. Sademed lisavad samuti vett juurde. Ümberkaudsetest metsadest ja soodest jookseb vesi järve kokku. Vihmane suvi ja sügis meie tööd ei soosinud. Jaanuari alguse uputus sai samuti takistuseks,” andis Kuido Vaan ülevaate.

Tööde rahastajad on Keskkonnainvesteeringute keskus ja Kaarma vald.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 2 058 korda, sh täna 1)