Idavallad ühinema ei kipu (3)

Orissaare valla kutset Laimjala, Muhu ja Pöide vallale ühinemisläbirääkimiste alustamiseks ei pea vajalikuks volikogus otsusena vormistada ükski nimetatud valdadest.

Sellel ja järgmisel nädalal toimuvatest kolme valla volikogu istungitest pole Orissaare kutset ühegi päevakorras eraldi punktina välja toodud. Info korras arutamine tähendab üksnes teadmiseks võtmist.

Laimjala vallavolikogu esimees Aarne Lember ütles, et ehk tuleb see teemaks info all. Praegu pole tema andmetel küll keegi soovi avaldanud seda teemat arutada.

Muhu vallavolikogu juht Jaana Palu kinnitas, et info all oli teema eilsel istungil kirjas. Palu ei olnud kiirete otsuste suhtes väga optimistlik, tõdedes, et päris kohe suure hurraaga peale lennata taolisele mõttele ei saa. “Arutame ja eks siis kuuleb, mida volikogu liikmed asjast arvavad,” nentis Palu.

Palu arvates tuleks enne ikkagi selgeks rääkida ja paberile panna, mida ühinemine valdadele annaks. Muhu on teadaolevalt ennegi märku andnud sellest, et nad ühinemist pigem ei soovi ja näeksid võimalike liitumiste järel Muhut ikkagi omaette omavalitsusena.

Pöide volikogu, kelle endine esimees Koit Kelder ebaõnnestunult volikogus ühinemisläbirääkimisi algatada püüdis, ei ole ka seekord teemat eraldi punktina päevakorda lülitanud. Volikogu esimehe kohusetäitja Vilmar Laak ütles, et punkt on siiski info all kirjas.

Seega ükski volikogu Orissaarele seekord protokollilist jah- või ei-sõna ei anna. See omakorda välistab, et sügisel toimuvateks valimisteks saaks Ida-Saaremaa rahvas võimaluse valida juba ühinenud valdade omavalitsust.

Seda tingib paika pandud ühinemiste kava, mis näeb ette, et üks liituda sooviv omavalitsus peab taolise konkreetse otsuse vastu võtma ja valdadel, kellega soovitakse ühineda, on sellele vastamiseks kaks kuud aega. Samas peavad kindlad liitumisotsused olema maavanema laual 19. aprilliks. See ajavahemik sisaldab ka rahvaküsitluse korraldmist ja nõutavate uuringute tegemist.

 

Seadus ühinemisel takistuseks

Saarte Hääle tähelepanu on juhitud ka sellele, et Kaarma ja Kuressaare ning Muhu ja teiste valdade liitumise puhul võib tekkida seadusandlik vaakum. Nimelt on kohaliku omavalitsuse üksuse ühinemiste seaduses (KOÜS) määratud ühinemispiirkonnad. Saare maakonnast on ühinemine soodustatud kõikidel omavalitsustel peale Muhu, Ruhnu ja Kuressaare.

Siiski on võimalus, et kui näiteks Muhu tahab Orissaarega ühineda, siis on riigikogul õigus seda nimekirja muuta. Lisaks on juba praegu antud riigikogusse menetlemiseks sama seaduse muutmise seadus, mis need kitsendused kaotab.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 509 korda, sh täna 1)