Seljapesukohad Kuressaares (2)

Seljapesukohad Kuressaares

ESIMESE VABARIIGI AJAST: Kuressaare pikaajalisim saun avati juba 1926. aastal Tolli tänavas. Seal oli saun pikki aastakümneid. Foto on tehtud 1960ndatel. Foto: Saaremaa muuseum

Saare saun on ammustest aegadest olnud koguni nii kuulus, et on laulu sissegi pandud. Saarlaste jaoks on saun alati olnud püha ja tähtis koht, seal räägitakse sageli ära kõige olulisemad jutud ja seda on tehtud juba väga ammustest aegadest.

Saunas on tehtud poliitikat ja sõlmitud kokkuleppeid, saunas räägitakse selgeks maailma asjad ja mõeldakse elu üle järele. Saunamõnude nautimine on olnud aktuaalne ka Kuressaares. Leilivõtt, vihtlemine ja korralik pesemine on kütnud kirgi möödunud sajandi algusest tänaseni.

Linlaste selg sügeles juba sajandi eest

Korraliku ajakohase sauna puudus andis end Kuressaares juba ammu valusalt tunda. Möödunud sajandi 20ndatel aastatel pidid linnakodanikud leppima peamiselt erasaunadega. Parim võimalus oli Põllu alevis härra A. juures, kuid kevadel ja sügisel oli sinna poriga raske saada ja see ei vastanud ka avaliku sauna nõuetele.

Linnakodanike mure oli valitsejatele seaduseks ja nii ehitatigi uus saun linna elektrijaama juurde. 1926. aasta jõuludeks valmis üldsaun, numbri-sauna said soovijad pisut hiljem, sest selleks tuli viia elektrit tootnud masinad vanast ruumist uude.

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 912 korda, sh täna 1)