Kultuuritöötajad lokutasid pärimusaasta avatuks

Kultuuritöötajad lokutasid pärimusaasta avatuks

LOKUTAVAD: Vasakult Aste klubi juhataja Kristi Hints, Pöide valla kultuuritöö kuraator Krista Riik, Leisi valla kultuurinõunik Aina Tomson ja Salme valla kultuurijuht Maire Sillavee. Foto: Sander Ilvest

Eile avasid Saare maakonna kultuuritöötajad Suure Töllu puhkekülas tähendusrikkalt tänavuse kultuuripärandi aasta.

“Me alustame seda aastat veidi tavapäratus kohas ja tavapäratus koosseisus,” märkis pidulikku sündmust avades Saare maavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna kultuurinõunik Valve Heiberg.

Ta täpsustas, et kui tavaliselt on neil aastaalguse koosviibimistel käinud ainult rahvamajade esindajad ja omavalitsuste kultuurijuhid, siis seekord on abiks ka veidi muuseumit ja raamatukogu. Nimelt olid kohal Saaremaa muuseumi juht Endel Püüa ja maakonna keskraamatukogu direktor Anu Vahter.

“Erandlikuks teeb selle asja see, et algab ju kultuuripärandi aasta. Mäletavasti, kui idee sai maha käidud, pidi ju tulema rahvamajade aasta. Mis sellest on ajaloo jooksul saanud, on nüüdseks selge,” rääkis Heiberg, andes sõnajärje üle maakonna rahvakultuurispetsialistile Krista Lemberile.

“Tere tulemast “lahtikolistamisele”, nagu me seda ise nimetame,” tervitas Krista Lember, sõnades, et 2013. aasta, mis on kultuuripärandi aasta, peaks hästi kauaks meelde jääma. “Sest tegelikult see ongi meie aasta. Meie igapäevased tegevused, sündmused, mõtted on selle juures kogu aeg.” Lember kutsus kõiki seda teemat mitte üle mõtlema.

“Ärme hakkame välja mõtlema uusi üritusi ja sündmusi meie maakonnas, vaid mõtiskleme olemasolevate üle,” ütles ta, tähendades, et mõtiskleme ka nende tegijate üle, kes kannavad seda meile nii omast ja argist.

Et seda aastat tähenduslikult ära märkida, andsid Krista Lember ja Valve Heiberg kõigile kokkutulnuile üle Kihelkonna käsitöömeistri Paul Tohvi meisterdatud puidust lokulauad, millele sisse põletatud lause “Kus keiakse, senna jäävad jäljed”.

Krista Lember põhjendas lokulaua ideed sellega, et see on meie esivanematel läbi aastate olnud see, mis inimesed kokku kutsub. “Lokulaud kutsub kokku karjalapsed karjamaalt, ta kutsub kokku küla, kui kellelgi abi vaja ja kutsub mõtlema ning koosmõtlema,” rääkis Lember, kelle eeslaulmisel lauldi regilaulu ja lokulaua marulise kolina saatel aasta avatuks.

Erilise ühisürituse idee sündis Krista Lemberi ja Taritu rahvamaja juhataja Aili Salongi koostööna. Aastaalguse koosolemine jätkus nagu vanasti ühisest suurest kausist mulgiputru helpides ning aastaplaane arutades.

Kultuuripärandi aasta juhtmõte “Pärijata pole pärandit” kutsub mõtlema selle üle, mis see on, mida me väärtuslikuks peame ning mida me säilitada ja järgmisele põlvele edasi anda tahame. Üks pärandiaasta saadikutest on ka laulja Ivo Linna.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 155 korda, sh täna 1)