Suusatajad jõudsid Saaremaale

Suusatajad jõudsid Saaremaale

NARVAST SUUSATADES ASVALE: Eile hommikul kinnitasid matka algusest saati kaasa teinud Mikk Gaskov, Indrek Hiiesalu ja Kairi Kiik Asval šokolaadiga keha. Lõpp-punktist Sõrve sääre tipus lahutas neid veel umbes 90 kilomeetrit. Foto: Sander Ilvest

12. jaanuaril Narvast suusamatka alustanud Tartu üliõpilaste looduskaitseringi liikmed olid eile hommikul uudistamas Asva linnusasulat.

Saaremaal on matkajaid taas üheksa nagu alustadeski, kuid seltskond on vahetunud. Matka algusest kaasa teinud Kairi Kiik ja Indrek Hiiesalu loevad kokku, et matkal on osalenud juba 28 noort. Kõik nad on kuidagi seotud Tartu ülikooliga ja õpivad loodusteadusi.

Indrek Hiiesalu ei oska täpselt öelda, kas Saaremaa pehme kliima tuleb matkamisel kasuks või pigem kahjuks. “Eks soojem on, aga see-eest lähevad jalad märjaks,” kõhkleb ta. Päevas läbitakse suuskadel keskmiselt 20 kilomeetrit.

Matkajad tunnistavad, et Virtsu jõudmine oli ülioodatud vaheetapp. Viimased päevad on võetud kergemalt. Suures väinas külastati näiteks laidusid. Muhu saarega tutvuti samuti põhjalikult.

Noored ei oska kohe vastata küsimusele, mis on nende matka eesmärk. Ennekõike tahavad nad endale tõestada, et suudavad füüsiliselt matkal osaleda.

Kairi Kiik arvab, et Tartus jõusaalis trenni teha ei ole kindlasti sama kui vabalt looduses matkata. Tema meelest on oluline ka Eestimaa avastamine. Eredalt jäid talle meelde Esna mõisa kitsed ning Järvakandi klaasimuuseum.

Samas tunnistab ta, et tihti liigutakse edasi pimedas. Põhjuseks inimlik laiskus, sest hommikul ei saa seltskond kuidagi suuski alla.

Matkaveteran Mikk Gaskov lisab, et enamasti pannakse telk üles sinna, kuhu parajasti välja jõutakse. Narvast alates on nad veetnud neli ööd taludes ja kuus ööd RMK metsaonnides, ülejäänud aja metsas. Toitu valmistatakse samuti ühiselt.

Sõrve sääre tipust lahutab neid veel neli matkapäeva. Kuigi noored loodavad sihtkohta välja jõuda, hirmutavad neid Sõrve nigelad lumeolud.

Samuti teeb neile muret see, et Sõrve sääre tipust ei ole võimalik ühistranspordiga tagasi sõita. Matkajad panevad inimestele südamele, et kui mõni autojuht nädalalõpus näeb suuskadega noori tee ääres hääletamas, siis võib neile lahkesti küüti pakkuda, sest nad tahaksid pühapäevaks Tartusse tagasi jõuda.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 903 korda, sh täna 1)