Tugevad sõprussuhted koguduse kaudu

Tugevad sõprussuhted koguduse kaudu

TÕELINE SÕPRUS: Nooruses rajatud suhted kannavad paremini – isegi elu lõpuni. Need suhted veavad läbi ka kriisidest ja eluraskustest. Foto on illustratiivne. Foto: Egon Ligi

Valentini- ehk sõbrapäev tekitab meeldivaid tundeid, kui inimesel on sõpru. Sel päeval tasub neid kindlasti meeles pidada – helistades, sõnumeid läkitades. Et sõpru oleks ja sõprus püsiks, tuleb suhteid toita, neisse investeerida. Vastasel juhul avastab inimene end ühel päeval üksinda.

Millised suhted on tugevamad? Mitmete inimeste kogemus ütleb, et eelkõige need, mis on sõlmitud noorena – koolis, ülikoolis käies. Hiljem on võimalusi juba vähem, sest siis tekivad uued kohustused.

Keegi on öelnud: kui laps ei õpi kombeid kodus, siis omandab ta need tänaval. Noor inimene on mõjutatav ja pole tähtsusetu, millises seltskonnas ta liigub. Sellest sõltuvalt võib elutee viia kas üles- või allapoole. Uues testamendis on salm: Halb seltskond rikub head kombed! (1 Kr 15:33). Kuna noorusiga pakub palju võimalusi, siis peaks hoolega valima, kellega suhteid luua.

Kogudus on kui hea sadam, kuhu maabuda

Üks suhteliselt turvaline paik heade suhete loomiseks ja säilitamiseks on kogudus. Jälgin rahuloluga, kuidas juba sülelapsed siin koos mängivad, kui kodused emmed kohvitassi juurde kogunevad, et juttu puhuda, ühiseid rõõme ja muresid jagada. Sealt edasi hakkavad lapsed käima pühapäevakoolis, kus õpetatakse austust Jumala ja kaasinimeste vastu ning ajatuid elutarkusi, näiteks: Nii, nagu te tahate, et inimesed teile teeksid, nõnda tehke neile! (lk 6:31). Mõni poiss on leidnud endale kaaslase terveks eluks juba pühapäevakooliklassist ja miks ka mitte! Mina leidsin oma tüdruku kiriku noortegrupist ja ei jõua ära tänada ja imestada, kui hästi kõik on läinud.

Kui kristlasnoored lõpetavad siin koolid ja lähevad kaugemale edasi õppima, siis ootavad neid suurtes linnades ees kümned, isegi sajad kaaslased, keda ühendab üks vaimsus, kes ei tarbi alkoholi ja kellele võib kindel olla. Uus kogudus ja noortegrupp on kui hea sadam, kuhu maabuda ja sind “võetakse lauluga vastu”!

Kindlasti on ka teisi tublisid noori, kellel on häid sõpru ja kes saavad hakkama, ja muid häid seltskondi, kus liikuda, aga kahjuks on liiga palju ka neid, kes tunnevad ennast väljatõugatuna, üksildasena, õnnetuna, kellel pole usaldusväärseid sõpru – harva, kui keegi helistab või kuskile kutsub. Tähelepanu võitmiseks võib selline noor hakata kasutama muid võtteid – ropendama, suitsetama, jooma, väljakutsuvalt käituma, aga tagajärjed on enamasti kahetsusväärsed.

Häid suhteid tasub luua kogu elu

Vahel mõeldakse nii: kui ma vanaks saan, siis hakkan kirikus käima. Jah, kui on veel tervist, et tulla, siis tasub see otsus tõesti teha ja leida lisaks jumalasuhtele ka ustavaid teekaaslasi eluõhtuks. Ometi on parem luua õigeid ja häid suhteid varakult juba enne elu tähtsaimate otsuste langetamist – koos Jumalaga, et ei peaks hiljem kogu aeg vigade parandusi tegema.

Me kõik vajame sõpru, keda usaldada. Häid suhteid tasub luua kogu elu, aga tundub, et nooruses rajatud suhted kannavad paremini – isegi elu lõpuni. Need suhted veavad läbi ka kriisidest ja eluraskustest. Tõeline sõber armastab igal ajal ja hädas tuleb ilmsiks, kes on vend. (Õp 17:17)

Saates viimsele teekonnale mõnda väga kõrges eas inimest, olen märganud, et kirstu ääres seisavad vaid lähisugulased. Kui inimene oli koguduse liige, siis on saatjate hulgas ka usukaaslasi. Mida vanemaks jääb inimene, seda vähem on alles tema eakaaslasi ja kui inimene pole osanud suhteid hoida ning tal pole isegi lapsi, siis võib ta jääda lõpuks päris üksi ja see on üsna kurb. Sellepärast tuleb suhteid luua ja hoida. Sõbrapäev tuletab seda meile meelde.

Margus Mäemets
Siioni koguduse pastor

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 183 korda, sh täna 1)