Süüdakem küünlad kodukandi suurmeestele

Eesti muinsuskaitse seltsi üleskutsest tähistada vabariigi 95. aastapäeva küünalde süütamisega Eesti suurmeeste haudadel võiks välja kasvada traditsioon, millega meenutatakse piirkonnale olulisi isikuid.

Tornimäe kooli direktor ütles õigesti, et vabariigi aastapäev on meie riigi tähtsaim püha. Kuid 1918. aastal vaid poolteist päeva kestnud iseolemine oleks vajunud unustusehõlma, kui ei leiduks inimesi, kes oma kodukohas iga päev tegutsevad, et meie elu paremaks muuta.

Kui Eestis otsitakse suurmehi, keda mälestada, siis Saaremaal leidub igas külas keegi, kelle haual 24. veebruaril küünal süüdata. Kuigi ametlikus nimekirjas on eesotsas sõjamehed, poliitikud ja kultuuritegelased, vääriksid meenutamist hiljuti meie seast lahkunud külavanemad, rahvamuusikud ja töömehed, kelle panus Eesti Vabariigi eduloos on sama oluline kui eelpool loetletute oma.

Kuid vabariigi sünnipäev ei pea olema kurb sündmus. Pärast küünalde süütamist surnuaial võib rahumeeli külakeskuses kokku saada. Igaüks võtab midagi lauakatmiseks kaasa. Ehk leidub ka pillimees, kes tantsuks mängib. Ning ongi riik rahvale sammukese lähemale toodud.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 123 korda, sh täna 1)