Lugeja kiri: Kiipsaare majakas 80 (2)

ETV saatesarjas “Püramiidi tipus” toob Neeme Raud välja tipptegijaid – paljusid eestlasi erinevatest maailmajagudest ja muidugi ka Eestist.

Hiljuti kõneles geograaf Tambet Kikas väärikate ülikoolis Saaremaa randadest ja nende kujunemisest. Heameel oli kuulda kiidusõnu Kiipsaare tuletorni kohta, selle nimetamist unikaalseks. Õieti kuuluvad kiidusõnad selle ehitajale Armas Luigele.

Saaremaa looderannikul Harilaiu poolsaarel Kiipsaare nukal ehitati samanimeline tuletorn 1933. aastal.

Nagu näitab 20. sajandi algul trükitud kaartide võrdlemine tänapäevastega, püstitati Kiipsaare tuletorn veepiirist enam kui saja meetri kaugusele. Liivase neeme läänekallas taandus tasapisi lainete ja hoovuste mõjul tuletorni suunas. Eriti hoogsalt hakkas meri tuletorni ohustama pärast piirivalvekordoni hoone ehitamist torni lähedale 1970-ndate aastate lõpus. 1987–88 oli torn vaid 11 meetri kaugusel kaldajoonest. Piirivalvekordoni hoone oli aga peaaegu üleni liiva sisse vajunud. Järgnevalt on torn olnud viltu ja võtnud siis pikkamööda taas vertikaalse asendi. Viltuvajunud torn kuulutati päevamärgiks 1990. aastal.

25 meetri kõrgune mustavalgevöödiliseks värvitud ehitis rõdu ja laternaruumiga, ringsektoriga atsetü-leenlaterna kõrgus merepinnast oli 27 meetrit, nähtav kaugus 12 miili. Selle ülesandeks oli hoiatada meremehi poolsaare ümber olevate ohtude eest ning olla abiks orienteerumisel.

Kiipsaare tuletorn töötas enamiku aastatest atsetüleengaasil, seejärel elektrienergial, kusjuures akupatareisid laadis tuulegeneraator. Hiljem paigaldati tuletorni juurde tuumageneraator, mis 1990. aastal koos kogu aparatuuriga demonteeriti ja ära viidi. Tugevasti viltu vajunud torn kuulutati päevamärgiks. Meri oli jõudnud tuletornini.
Tähistamaks 80 aasta möödumist Kiipsaare tuletorni ehitamisest, ilmus tänavu 31. jaanuaril postmark nominaalväärtusega 0,45 eurot. Margi kujundas Roman Matkiewicz.

Töö kiidab tegijat! Kõrge kvaliteediga töö Eesti tuletornide ehitajana on viinud Armas Luige püramiidi tippu.

Urve Kirss

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 390 korda, sh täna 1)