Jüri Ratas: Tulumaksuvaba miinimum peab tõusma

Jüri RatasKuigi majanduskriisi põhi on möödas ja majandus juba neljandat aastat tõuseb, on tulumaksuvaba miinimum püsinud muutumatuna alates 2008. aasta algusest.

Toonane koalitsioon tõstis selle 2 000 kroonilt esialgu 2 250 kroonini kuus koos lubadusega viia see tasand 3 000 kroonini 2011. aastks. Reaalselt on tulumaksuvaba miinimum aga endiselt 144 eurot (2250 krooni) kuus.

Tänane Reformierakonna ja IRL-i valitsus räägib taas tulumaksuvaba miinimumi tõusu vajalikkusest, kuid reaalselt pakutavad numbrid ja ajakava ei ole piisavad. Reformierakond peab jätkuvalt olulisemaks tulumaksumäära langetamist, IRL-i esindajad aga lubavad tulumaksuvaba tasandi tõusu 165 euroni kuus alates 2014. aasta algusest. Lihtsalt võrdluseks – 165 eurot on alla 2 600 krooni, ehk selgelt väiksem summa kui algselt lubati 2011. aastaks. Antud küsimuses tuleb vägagi tõsiselt vaadata peeglisse ja tunnistada, et tulumaksuvaba miinimum on täna lausa piinlikult madal. Eesti inimeste rahalise olukorra parandamiseks tuleb järgmistel aastatel seda järjekindlalt tõsta ning pikemas plaanis viia alampalgani, mis on hetkel 320 eurot.

Riik käitub ebaõiglaselt, kui ta maksustab tulumaksuga inimesi, kelle väike sissetulek niigi inimväärset äraelamist ei võimalda. Just seetõttu peab vähemalt alampalk olema tulumaksuvaba. Alampalga enda stabiilse kasvu tagamiseks tuleb seda tõsta vähemalt samas tempos üldise hinnatõusu, ehk tarbijahinnaindeksiga, võimalusel sellest kiiremini. Vastasel korral langeb madalapalgaliste elatustase veelgi ja riik paneb kõige nõrgema ühiskonnagrupi üha raskemasse majanduslikku olukorda.

Kindlasti on tulumaksuvaba miinimumi tõstmine vajalik ka pensionäridele, sest neile kehtivat täiendavat maksuvabastust (3000 krooni ehk 192 eurot) ei ole ligi kümme aasta tõstetud. Keskmine ja ka keskmisest mõnevõrra kõrgem pension peab kindlasti olema tulumaksuvaba, sest tänased eakad on andnud korvamatu panuse Eesti riigi ülesehitamisse.

Loomulikult on tulumaksuvaba miinimumi tõstmiseks vaja leida lisaraha. Vajalikke vahendeid pakub nii majanduskasv kui ka võimalus jätta alates 2015. aastast tulumaksu määr 20%-ni langetamata. Lihtne rusikareegel on, et tulumaksu langetamisest võidavad ennekõike kõrgema sissetulekuga inimesed, maksuvaba tulu suurendamisest kõik palgasaajad ühe palju ning astmelise tulumaksu kehtestamisest saavad kõige rohkem kasu madalapalgalised ja keskklass ehk suurem osa ühiskonnast.

Eelpool väljatoodud põhjustel tegi Riigikogu Eesti Keskerakonna fraktsioon märtsis ettepaneku tõsta maksuvaba tulu esialgu majanduskasvu toel 165 euroni ning alates 2015. aastast juba 200 euroni kuus. Tulevikus tulumaksuvaba miinimumi tõstmiseks vajalikku raha pakub nii majanduskasv kui ka näiteks Euroopas üldlevinud astmelise tulumaksu ja klassikalise ettevõtete tulumaksu kehtestamine.

Jüri Ratas

Riigikogu aseesimees

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 659 korda, sh täna 1)