Jööri pärimuslaagris õpitakse heina- ja sepatööd (FOTOD)

KÄIB TÖÖ JA VILE KOOS: Vasakult Aare Peeker, Sulev Peäske, Vahur Kukk, Markos Pukk ja Karl Lember teevad heinatööd, mida Sulev Peäske pidi lapsena vikatiga tegema terve suve.
Foto: Sander Ilvest

Esimest korda sai Jööri külamuuseumis teoks Valjala, Leisi ja Kahtla kooli õpilaste ühine pärimuslaager, mis algas eile ja lõpeb täna lõuna paiku. 

Eelmistel aastatel on Jööri küla seltsi esimees ja muuseumi juhataja Sulev Peäske korraldanud ajaloopäevi ja muinastehnoloogiapäevi. “Sel aastal on pärandiaasta, selle raames tegime,” ütles Peäske, kes loodab laagri korraldada ka järgmisel aastal. Eesmärk on näidata lastele vanu tööriistu ja seda, kuidas vanasti talutöid tehti.

Osalejad

Osalejad on 3.–9. klassi õpilased, keda on kokku ligi sada. Laager koosneb töötubadest, kus igal lapsel on võimalik valida teema, mis talle huvi pakub. “Väga tore, et poisid valisid ise kas heinateo või sepikoja, mitte ei ole seal kellegi soovitusel,” märkis Peäske.

Töötoad

Töötubades tehakse tanguvorsti, võid, rullitakse pesurulliga linast riiet ja triigitakse söetriikrauaga, jahvatatakse käsikiviga odrajahu, saetakse palke ja tehakse õhtuks ise grillsüsi. Juhendaja Siiri Saare käe all on võimalik teha ehteid: viikingiketti, mida punutakse ümber puuoksa, ja makrameepaela.

Juhendaja Siiri Saare käe all on võimalik teha ehteid: viikingiketti, mida punutakse ümber puuoksa, ja makrameepaela.

Juhendaja Timmo Lember Valjala sepikojast teeb sepikoja töötuba, kus iga laps saab ise sepaametit proovida.

Lisaks pandi eile kohe hommikul need savinõud, mis tehti eelmise aasta muinastehnoloogiapäevadel, savipõletusauku, et need täna välja võtta.

Teised koolid ja külapidu

“Võtsime ka teised koolid seltsi ja on tore, et ka nemad peavad oluliseks pärandkultuuri ja saare vanu kombeid,” ütles Valjala põhikooli direktor Aive Mõistlik.

Eile õhtul toimus ka külapidu, kuhu oodati külalisi Muhust pilli mängima ja rääkima sellest, kuidas vanasti pidusid peeti. “Õhtul õpime Valjala rahvatantsu selgeks,” rõõmustas Aive Mõistlik eile päeval.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 537 korda, sh täna 1)