LAULUPIDU: Laulupidu toob värskust mõtetesse

“TOREDAT PIDU!” soovivad laulupeotoimkonda kuuluvad Maris Rebel, Kaido Kaasik, Krista Lember, Kalmer Poopuu, Valve Heiberg, Raimu Aardam, Heli Jalakas, Krista Riik ja Kristi Hints.
Foto: Andi Roost

Saaremaa ühislaulmiste traditsioon ulatub aastasse 1863, mil toimus esimene laiema kõlapinnaga laulupüha Ansekülas, kus osales pea 600 osavõtjat. Esimene Saaremaa üldlaulupidu toimus 1894. aasta 7. juunil ning see oli pühendatud eestlaste 75-aastasele priiusele.

Seda, et ühise laulmise traditsiooni on Saaremaal osatud hoida ja edasi kanda, hoolimata aegade heitlikkusest, näitab tänavune Kuressaare lossihoovis toimuv Saaremaa 50. juubelilaulupidu. Oma mastaapsuselt ja esinejate arvu poolest saab üritusest meie maakonna saari ja inimesi tõeliselt ühendav laulupidu. Juubelipeo tunnuslausegi kõlab: “Saagu, saagu üks saar”. Üheskoos pidutsevad pea kõikide omavalitsuste lauljad, tantsijad, pillimängijad, käsitöölised ning kõik saarlased ja külalised, kes tulevad peost osa saama ja kaasa elama. Lisaks meie oma lauljatele tullakse meid koorilauluga toetama ka väljastpoolt maakonda. Kohal on ka külalised Soomest.

Juubelilaupeo korraldajad on viimase aasta jooksul ära teinud suure töö, et meie tänavusest peost kujuneks aastateks meeldejääv kultuurisündmus kõikidele esinejatele ja osavõtjatele. Laulupidudega on ikka ja jälle tähistatud meie rahva ajaloo suursündmusi, mis on seotud eelkõige meie iseolemisega.

Ühised laulmised annavad meile jõudu igapäevaelu küsimuste lahendamisel, aitavad üle saada rasketest aegadest ja toovad kindlust tulevikku. Laulmine tähistab ka alati millegi uue sündi, kas mõnda uut traditsiooni meie pidudes või uusi väljakutseid ning arenguid meie tulevikus.

Tänavusegi laulupeo moto on pigem tulevikku vaatav ja üksteist julgustav üleskutse, et saarel tuleb saada ühtseks meeskonnaks, kes suudaks lahendada meie ees lahendamist ootavaid ülesandeid. Kindlasti annab tänavunegi ühislaulmine meile parema tuleviku ülesehitamiseks palju inspiratsiooni, toob värskust meie ideedesse ja loob positiivse aluse järgnevateks aastateks.
Omalt poolt tänan kõiki komisjoni liikmeid, kes panid kokku peo programmi, mis pakub meeldivaid ja meeldejäävaid elamusi kõikidele osalejatele. Loomulikult kuuluvad tänusõnad toetajatele, sponsoritele ja koostööpartneritele, kes panid õla alla ning toetasid meie ühist üritust oma toodetega, mate-riaalsete vahenditega või siis teadmistega.

Kõige suuremad tänusõnad kuuluvad loomulikult meie väsimatutele loovinimestele ja isetegevuslastele, kes on täie pühendumisega teinud kõik selleks, et pidu toimuda saaks, ning on oma senise tegevusega sellele peole juba elu sisse puhunud.

Suur tänu kõigile ja kohtume juba peol!

Kaido Kaasik,
Saare maavanem

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 164 korda, sh täna 1)