LAULUPIDU: Saagu saar!

Saarlaste 50. laulupidu toimub aastal, mis on pühendatud kultuuripärandile. Eesti tugevus maailma kultuuride areenil on rohke, rikas ja hästi säilitatud pärandkultuur. Pärandiaasta üleskutse on vaadata värske pilguga meie pärandit, leida sellest veel avastamata pärleid ja esitleda neid uues, kaasaegses kuues. Nii on eestlaste identiteet elujõuline ka moodsal ajal.

Laulupeod on ligi poolteise sajandi jooksul väljendanud eestlaste ühtekuuluvustunnet ning laulude kaudu on rahvas kandnud edasi oma lugusid. Seekordne juubelipidu “Saagu, saagu üks saar” jutustab tekkelugusid saartest ja saare inimestest, lindudest ja loomadest ning sellest, mis saarlastele kõige lähem ja armsam. Peokava läbivaks jooneks on kohtumised uue ja vana, lähema ja kauge, argise ja muinasjutulise vahel.

Laulupeo kavas on kolm uut koorilaulu, loodud just selleks kontserdiks. Esmaettekandele tulevad Aare Kruusimäe “Muinasvärav”, Olev Sau “Laulutaat” ja Tauno Aintsi “Meiokuu”. Samuti on valminud kuue teose vokaal- või instrumentaalseaded laulupeo tarvis. Loomulikult tuleb esitusele ka varasemaid koori- ja orkestriteoseid, nii tuntumaid kui ka vähemtuntud lugusid. Peo nimiloos “Saagu saar” põimib Andre Maaker kolm Saaremaa rahvalaulu kauniks teoseks mudilaskooride ja keelpilliorkestri esituses. Teiste maailma saarte muusikast on kavas laulud Gotlandilt, Hawaiilt ja Šotimaalt.

Saaremaa ja maailma teiste saarte/saarerahvaste lugude ja laulude põimumine pakub lauljatele ja kuulajatele võimaluse mõtestada nii kohalikus kui ka globaalses kontekstis saarelisust ja saarlaseks olemist, tutvuda erinevate saareliste kultuuride mõttemaailma ja laululoominguga.

Vaid paar päeva enne laulupidu olen ootusärevuses, kuidas kõik kokku kõlab ja kas sellest peost sünnib üks uus lugu, mida mäletada ja edasi jutustada. Kolm aastat tagasi sündinud mõttealge saare oma peost on kasvanud ja kosunud ning leidnud palju kaasamõtlejaid ja toetajaid.

Peagi kohtuvad Kuressaare lossihoovis ligikaudu 2000 lauljat ja pillimeest, et võimas ühine hääl üle maa ja mere tõuseks ning kuulajate hinged helisema paneks.

Saarlased, tulge peole!

Päikselist ilma ja okast kurku soovides
Pilvi Karu,
laulupeo kunstiline juht 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 104 korda, sh täna 1)