Saarlased osalevad Soome räimekvoodi kokkuostmisel

Eestlased on alates laeva Amazon ostust 2008. aastal rea tehingutega võtnud üle ligi kolmandiku Soome räimepüügist, kirjutab ajaleht Äripäev.

Soomes külmhoone ja kolm laeva ostnud saarlaste osalusega ettevõtte Soome Kala OÜ juhatuse liige Ivar Kiil märkis, et lisaks neile tegutseb Soomes teisigi Eesti firmasid ja eestlastele kuulub 46 protsenti Soome räimepüügilaevadest.

Kuna Eesti püügikvoot pole siinsetele kalandusfirmadele nõudluse rahuldamiseks piisav, tagati põhjanaabritelt laevade ostmisega endile võimalus saada Soomest räime-kvooti lisaks. Näiteks Soome Kalale kuuluvad tütarfirmade kaudu Soome traalerid Amazon, Sonne ja Silverfors ja nii võib eestlasest omanik Soome lipu all püüda kala Soome püügikvoodi järgi.

Eelmisel aastal ostis Soome Kala OÜ ära Soome suurima räimekülmhoone. Eesmärk on hakata turustama Soome vetes püütud räime ja kilu külmutatult Eesti, Venemaa ja Ukraina toiduturule. Seni on Soomes suurem osa räimest töödeldud loomasöödaks ehk kalajahuks. Soome Kala OÜ omanikud on Hiiu Kalur ja kaks Saaremaa firmat – OÜ Saare Fishexport ja OÜ Keskpunkt.

Eesti kalurite liidu ja Eesti kalapüügiühistu juhatuse liikme Mart Undresti andmetel on Soome Kala poolt soomlastelt üle võetud kvoodi maht 20 000 tonni räime, Eesti tänavune räimekvoot on ligi 17 000 tonni, koos kiluga väljapüük 55 000 tonni.

Soome põllumajandus- ja metsandusministeeriumi kalandusnõukogu liikme Markku Aro sõnul on kahetsusväärne, et muist Soome kalavarudest läheb välismaalastele. Ta nentis, et Euroopa Liidus on kapitali vaba liikumine ja EL-i eeskirju ei saa hakata muutma.

Mart Undresti sõnul on soomlased ise teinud aga samasuguseid ülesostmisi Eesti toiduainetetööstuses. “Miks eestlased ei võiks siis osta Soome kalapüügi ja kala töötlemise ettevõtteid?” märkis ta. Samas hakkasid soomlased Undresti sõnul pärast esimest laevaostu 2008. aastal järjest vastu võtma erinevaid seadusi, mis on Soome kalanduses toimetamise eestlaste jaoks keerulisemaks teinud.

Soome riik on piisavalt piiranud seda, kus püütud kala lossida saab ja mis perioodidel,” teadis Undrest, kelle sõnul on põhjanaabrite seatud piirangute taga sealsetele tööstustele tooraine ja töökohtade säilitamise soov.

Mart Undresti andmetel on pärast Soome laevade ostmist saarlaste poolt saanud Soome laevadel tööd ka Saaremaa mehi.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 393 korda, sh täna 1)