Sääre rootslased said tee valmis (7)

HAMMAS EI HAKANUD PEALE: Sõrve linnujaama blogisse postitatud foto alla kirjutas autor, et “tee on valmis ja ühegi ametkonna hammas sellistele tegelastele peale ei hakanud”. Foto: Mati Martinson

Sõrve sääre tipus maaomanikuks saanud rootslaste tee-ehitamise lugu, mis aprilli lõpus algas, on õnnelikult vahefinišisse jõudnud.

Nimelt veeti möödunud kolmapäeval ehituskeelualal väidetavalt Torgu vallavalitsuse antud ehitusloaga rajatud teetammi peale mullakiht, mille miniekskavaator laiali ajas.

Keskkonnainspektsiooni Kuressaare büroo juhataja Jaak Haamer ütles eile, et kooritud pinnase katmine mullaga oli parim võimalik lahendus.

“Algselt oli tee plaanis kruusaga katta,” täpsustas ta. Seega jääb tema arvates võimalus, et loodus taastab end ise. “Autoga sellel alal sõita ei tohi. Suvila juurde pääsemiseks hakatakse kasutama varem olemas olnud teed,” kinnitas büroo juhataja.

Nüüd ootab inspektsioon Torgu vallavalitsuselt kirjalikku vastust küsimusele, kas üldse ja mis asjaoludel väljastati ehituskeeluvööndis ehitamiseks ehitusluba. Pärast vastusega tutvumist otsustab inspektsioon, mida edasi teha.

Ehitustegevusega seoses pöördus kultuuriminister Rein Langi poole ka loodusfotograaf Mati Kose. Tema küsimus oli, miks ehitatakse suvila tulevasse muinsuskaitseala kaitsetsooni.

Muinsuskaitseameti Saaremaa vaneminspektor Rita Peirumaa, kellele küsimus edastati, vastas Mati Kosele, et Saare maakonna militaarmälestiste kaitse alla võtmise 2006. aastal alanud protsess on takerdunud.

Seni, kuni militaarobjektid ei ole riikliku kaitse alla võetud, saab muinsuskaitseamet anda vaid nõu ja soovitusi kohalikele omavalitsustele, et nad tagaksid planeeringuid koostades ja muid otsuseid tehes militaarobjektide säilimise.

“Muinsuskaitseamet on Torgu vallavalitsusele oma seisukoha – mitte kavandada piirkonda suvilaid ja säilitada sealne militaarne keskkond – edastanud,” kirjutas Rita Peirumaa Mati Kosele vastuseks.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 931 korda, sh täna 1)