Saaremaa majandus maksude keeles (1)

Maksu- ja tolliameti (MTA) maksuandmed Saare maakonna kohta näitavad, et kõige rohkem paistab maakond silma oma toiduainetetööstusega.

MTA Kuressaare teenindusbüroo juht Olev Martinson ütles Saarte Häälele, et nemad saavad oma ülesannetest lähtuvalt hinnata ettevõtete maksukäitumist. Teatud pilt maakonna majandusest on neil seeläbi olemas.

Nimelt paistab Saare maakond MTA-le esitatud deklaratsioonide põhjal Martinsoni sõnul silma oma toiduainetetööstusega. “Saare maakond on maakond, kus toiduainetetööstuse tööhõive on Eesti maakondadest suurim – ca 8 protsenti,” nentis MTA kohaliku teenindusbüroo juht.

Kõnealused 8 protsenti annavadvad Martinsoni sõnul Saare maakonna ettevõtete kogumüügist 17 protsenti ja maakonna ekspordist koguni 80 protsenti.

Näitajad on positiivsed

Registreeritud ettevõtete ja töötajate arvu poolest on Saare maakond Eestis seitsmendal kohal. MTA teabeosakonna juhataja Tõnis Kuuse ülevaate kohaselt on maakonnas registreeritud 3765 ettevõtet või asutust, kus on kokku 10 510 töötajat. “Arvestades seda, et on üsna palju ettevõtteid, mis on registreeritud näiteks Tallinnas, kuid tegutsevad Saare maakonnas, ja et elanike arvult on maakond üheksandal kohal, võib neid näitajaid küll positiivseks pidada,” leidis Olev Martinson.

Osa majandusharude arengut soodustab Martinsoni sõnul saareline eripära. Näitena tõi ta välja turismi ja sellega seotud teenused. Ka kalanduse ja viimastel aastatel jõudsalt arenenud väikelaeva ehituse.
Saare maakonna kogukäive on mulluste andmete kohaselt 551 miljonit eurot, millest Eestis maksustatud käive on 366 miljonit eurot. Kauba või teenuse ühendusesisene käive on seejuures 139 miljonit eurot, kauba eksport aga 18 miljonit eurot. Olgu märgitud, et kõige suurem käive on deklareeritud töötlevas tööstuses – 39 protsenti maakonna ettevõtete käibest.

Töötlevas tööstuses on ka kõige rohkem töötajaid – tervelt 26 protsenti maakonna töötajatest. 18 protsenti maakonna töötajatest on tegevad aga omavalitsusasutustes ja avalikus sektoris. Suurim tööhõive on avalikus halduses ja riigikaitses – 16 protsenti, sellele järgnevad jaekaubandus ja toiduainete tootmine. Mõlemal juhul on protsendinäitaja 8.

Palk on 13% madalam

Suurim keskmine palk on Saare maakonnas arvutite, elektroonika- ja optikaseadmete tootmise tegevusalal. Seal teenitakse keskmiselt 817 eurot. Sellele järgnevad tervishoiu valdkond 765-eurose keskmise palgaga ning kummi- ja plastiktoodete tootmine 764 euro suuruse keskmise palgaga.

Üldjoontes oli maakonna ettevõtetes läinud aastal töötajate keskmine palk 13 protsenti madalam Eesti keskmisest. Deklaratsioonide andmetel oli see maakonnas 594 eurot kuus, kogu Eestis aga 680 eurot.

Maakonnas on registreeritud kokku 16 490 elanikku, kellele mullu palga väljamakseid tehti. Nendest 58 protsenti töötab maakonnas registreeritud ettevõtetes.

Niinimetatud töötajad mujalt suurendaksid maakonna tulu lisaks 7 protsenti ehk 1,2 miljoni euro võrra. MTA esindajad tõid välja, et juhul kui saarlaste keskmine palk oleks 100 eurot kõrgem, suureneksid tulumaksu eraldised maakonnas 2 miljonit eurot. 2012. aastal olid maakonna tulumaksu eraldised kokku 16 miljonit eurot.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 372 korda, sh täna 1)