Valjalas jagati eile talgutänu

TÄNU TEGIJAILE: SOL-i kingitud Saare Leiva torti lõikavad lahti talgujuht Inna Ligi (vasakul) Muhust ja maakonna talgute koordinaator Reet Viira. Foto: Sander Ilvest

Eile andsid Saare maakonna talgukoordinaator Reet Viira ja maavanem Kaido Kaasik Valjala rahvamajas tänukirjad ja tugeva käepigistuse kõigile talgujuhtidele ja toetajatele. 

“Kui suur asi on tehtud, tuleb tänada,” sõnas talgukoordinaator Reet Viira, lausudes, et tavaliselt kiputakse tänamist unustama, aga üks lihtne õlalepatsutus ja tänukiri aitab järgmisel aastal jälle tubli olla.
Talgujuhte oli tänavu 155. Kuna mõned neist kattusid, anti kätte 140 tänukirja. Reet Viira rõõmustas, et Saaremaa üllatab jätkuvalt.

“Kui ma arvasin, et meil pole enam kuhugi areneda, siis tegelikult suudame seda küll,” ütles Viira, kelle sõnul osales talgutel 11,7 protsenti elanikkonnast. Läinud aastal oli see arv 9,2.

Viira sõnul on talgutele lisandunud just nooremaid inimesi ning hea oleks, kui saaks edaspidigi selles suunas edasi liikuda ja suunata noori just looduskaitseobjektidele ja koolide ümbrust korrastama. “Kui sa oled ise koristanud, siis sa edaspidi enam prahti maha ei viska,” tähendas Viira.

Tuleva aasta plaanidest rääkides avaldas Reet Viira lootust, et Saaremaal suudetakse jätkuvalt ära teha. Et inimesi ei muserdaks ilm ega poliitilised olukorrad, vaid tuldaks, sära silmis.

Tuleval aastal on üleriigiline talgupäev planeeritud 3. maile. Arutusel on olnud ka mõte muuta talgud aastaringseks. “Meie arvame, et teeme lihtsalt ära, aga meie oleme eeskujuks kõigile teistele,” rõõmustas Viira, kelle sõnul on erilise heakskiidu pälvinud tervel Eestimaal meie maavanema üleskutse leheveergudel, kus ta kutsus kõiki talgutel osalema.

Maavanem Kaido Kaasik ütles, et Saaremaal on alati edukalt talguid korraldatud ning rõõmustav on, et talgu-traditsiooni hoitakse ja jätkatakse.

Saare maavalitsuse nõunik Leo Filippov, kes tegutses talgujuhina Salme vallas, kutsus üles võtma talguid kui võimalust ka enesetäiendamiseks ja harimiseks.

“Näiteks pakub meie loodus teede ääres ja randades huvitavat materjali. Oleks vaja kujundus- ja hooldusraiet, et seda ilu paremini esile tuua,” rääkis Filippov, lisades, et selle mõtte elluviimine eeldab tegijaid ning omavalitsuse ja maaomanike nõusolekut. Koolituse ja väljaõppe korraldamine on juba väiksem asi. “See on see, millega saaksime muuta Saaremaa suhteliselt kiiresti pilkupüüdvamaks,” tähendas ta.

Pihtla vallas elav Inge Vahter oli talgujuht Torgu vallas Sõrve linnujaamas Mati Martinsoni juures, kus pool talgutest oli töötegemine ja pool õppimine. “Kui talgud läbi olid, märkisid kõik lapsed kirjandis, et nad tahavad uuesti minna,” ütles Inge Vahter, kutsudes lapsevanemaid ja õpetajaid üles koos lastega Sõrvemaad külastama, sest seal on tõsiselt vahva.

Saaremaa omavalitsuste liidu (SOL) juht Raimu Aardam märkis, et talgute korraldamine ei ole lihtne. Kuigi talgud on nüüd minemas ka teist liini pidi, on tema sõnul põhiline siiski see, et kodutänav, koduvald ja linn oleksid puhtaks pühitud ja korras.

“Nii nagu laev ei sõida kaptenita, ei oleks meil talguid, kui ei oleks kahte tublit tegijat meie maakonnas,” lausus Aardam, andes Reet ja Elvi Viirale üle lillekimbud.
Tänamisüritus sai teoks koostöös Saaremaa Kodukandi ja SOL-iga.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 423 korda, sh täna 1)