Õunaaedade projekt jõudis lõpule (1)

ÕUNAAED KORDA: Aiandusagronoom Madli Jalakas tutvustas projekti “Saaremaa õunaaedade võrgustik” tänavu 12 asulas. Kõige paremini mõjusid praktilised õppepäevad aedades. Foto: Erakogu

MTÜ Saaremaa Viljapuuaiad algatatud projekt “Saaremaa õunaaedade võrgustik” on lõppenud.

Kaks aastat kestnud projekti eesmärk oli taaselustada väiketootmine Saaremaa õunaaedades, arendada välja viljapuuaedade võrgustik ja seeläbi mitmekesistada maapiirkondade majanduselu ning pakkuda tarbijatele Saaremaal kasvatatud õunu.

Projekti tutvustati 12 Saaremaa asulas, kus kõigil huvilistel oli võimalik kuulata aiandus-agronoom Madli Jalakase ettekannet viljapuude lõikamisest ja esitada küsimusi. Lisaks said kõik osalejad kaasa õppematerjalid, kuidas viljapuid iseseisvalt õigesti lõigata.

Väga populaarseks osutusid viis õppepäeva erinevates Saaremaa külades, kus vanu õunapuid uuendati otse huviliste silme all. Nüüd võib kindlalt väita, et sellised praktilised õppepäevad jõudsid sihtrühmani kõige paremini. Paljudel aiaomanikel on nüüdsest olemas esmased teadmised, kuid puudu julgusest aias ise uuenduslõikust teha. Kui korra on oma silmaga nähtud, mismoodi spetsialist lõikab, siis juletakse ka iseseisvalt tegutseda.
Projekti käigus uuendati 30 õunaaeda üle Saaremaa ja samas kaasati vähemalt 20 viljapuuga aedu.

Uurisime ka seda, mis põhjusel on omanikud uuenduslõikuse tegemata jätnud. Peamiste teguritena toodi välja ajanappus ja teadmiste vähesus. Loodetavasti andsid näidislõikused osalejatele piisavalt teadmisi noorenduslõikuse tegemiseks.

Pärast 2012. aasta märtsis-aprillis toimunud 15 õunaaia lõikust palusime samuti aiaomanikelt tagasisidet. Ankeetidest tulid välja peamiselt positiivsed tegurid: lõigatud aedades olid õunad suuremad, saagikus oli suurem ning inimestel oli rohkem teadmisi ja julgust oma aias tegutseda.

Aiandusagronoomina panen kõikidele õunaaia omanikele südamele, et viljapuid tuleb lõigata igal aastal.

Madli Jalakas

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 229 korda, sh täna 1)