Omavalitsusjuhid rääkisid kärajatel suu puhtaks (13)

KÄRAJAD: Seisavad linnapea Hannes Hanso (vasakul) ja Valjala vallavanem Aare Martinson, istuvad Orissaare volikogu esimees Marili Alas ja Pihtla volikogu juht Tiit Kaasik. Foto: Raul Vinni

KÄRAJAD: Seisavad linnapea Hannes Hanso (vasakul) ja Valjala vallavanem Aare Martinson, istuvad Orissaare volikogu esimees Marili Alas ja Pihtla volikogu juht Tiit Kaasik. Foto: Raul Vinni

Kuressaare linnapea Hannes Hanso eestvedamisel toimunud kärajate tüüpi omavalitsusjuhtide ümarlaual ei välistanud keegi valdade ühendamist. 

Ajal, mil Saaremaa omavalitsuste liit on poolik ja kolm maakonna valda peavad ühinemisläbirääkimisi, oli Kuressaare linnapea Hannes Hanso sõnul hädavajalik, et omavalitsused saaksid ühe laua taga suu puhtaks rääkida.
Teemaks peamiselt see, kuidas teha koostööd ja kas Saaremaal on valdade ühinemine vajalik.

Viis minutit pärast ürituse algust pandi uksed ajakirjanike ees kinni ja poolteist tundi rääkisid omavalitsusjuhid isekeskis.

Ürituse lõppedes tõdesid kõik Saarte Häälega rääkinud omavalitsusjuhid, et selline kokkukutsumine oli tervitatav ja juhtide arvamused said selgemaks.

Hannes Hanso ütles, et tema jaoks oli ürituse kordaminek isegi veidi üllatus. Ta arvas, et vallajuhtide arusaam on ühinemise ja koostöö osas positiivses suunas muutunud. Hanso küsis ka provokatiivse küsimuse kõigilt, kas ollakse valmis Kuressaarega ühinemisläbirääkimisi pidama.

“Kõik ütlesid jah,” sõnas Hanso. Olgugi et mõnel vallal oli lisatingimusi, näiteks, et see võiks toimuda kolme aasta pärast. “Igatahes ei olnud keegi vastu,” kinnitas ta ja lisas muiates, et argumenteerimises läks omavalitsusjuhtide vahel ka “mõnusaks andmiseks”.

Linnapea sõnul arutatakse kärajate tulemusi linna koalitsiooninõukogus ja ta ei välistanud, et mõeldakse ka kellelegi ettepaneku tegemise üle. Esmalt soovitakse ikkagi ühineda Saaremaa omavalitsuste liiduga ning eelmises volikogus opositsioonilise Reformierakonna soovil katkestatud taasliitumise menetlemine jätkub volikogu aprilli istungil.

Salme vallavolikogu esimees Andrus Raun pidas linna algatust igati tubliks. Seda enam, et omavalitsusjuhid Saare maakonnas ju enam kokku ei saa. Tema arvates tuleb kunagi küll ühinemise peale mõelda, kuigi praegu Salmel selleks vajadust ei ole, sest kõik toimib. “Meile annab juurde ka linna ja Kaarma valla lähedus,” arvas Raun.

“Palju inimesi, hea kuulda, mida arvatakse,” kiitis kärajaid ka Orissaare vallavanem Vello Runthal. “Kõik olid seda meelt, et kunagi tuleb ühineda igal juhul,” edastas ta kärajate muljeid. Kuigi nii mõnigi rääkis võimalikest läbirääkimistest kolme aasta pärast, on Runthal isiklikult arvamusel, et Orissaarel tuleb see tee varem ette võtta. Üksi läheb lihtsalt keeruliseks ja ressursse ei jätku.

Runthal peab eelkõige oluliseks, et SOL tuleb ühtseks saada, sest kui ei suudeta SOL-is ühise laua taga istuda, mis siis veel ühinemisest rääkida.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 540 korda, sh täna 1)