Riik ostab Ida-Saaremaale päästepaadi (22)

Siseministeerium eraldab 75 000 eurot, et Orissaare saaks merepäästevõimekusega paadi ning selle kasutajad vajaliku väljaõppe ning varustuse.

Selline otsus sündis pärast eile toimunud kohtumist, kus siseminister Hanno Pevkur, päästeameti peadirektor Kuno Tammearu ja politsei- ja piirivalveameti peadirektor Elmar Vaher analüüsisid nii Saaremaa kui terve Eesti merepäästevõimekust ning tõdesid, et üldiselt on Eesti rannajoon hästi kaetud, kuid võimekuse tõstmiseks Saaremaal on tarvis lisaressursse.

Siseministeeriumi pressinõuniku Lennart Kompi sõnul otsustas siseminister Vaheri ja Tammearu ettepanekul, et esmajoones panustatakse Orissaare ja Muhumaa piirkonna võimekuse tõstmisesse. Selleks eraldab siseministeerium 75 000 eurot. Kas paat läheb politsei või päästeameti käsutusse, selgub lähiajal.

Lisaks aidatakse Muhu vabatahtlikel PPA ja päästeameti koostöös leida sobiv paat, millega oleks võimalik teostada merepäästetöid.

Samuti on siseministeeriumiga ühendust võtnud Pöide vald, kes on avaldanud soovi luua vabatahtlik merepäästeüksus. “Kindlasti räägime Pöide vallaga läbi, et leida võimalused, kuidas siseministeerium saab vabatahtlike üksuse loomist seal toetada,” lausus Komp.

“Eks me oleme otsinud võimalusi võimekust parandada, kuid samas on selge, et igas kalurikülas ja lautrialal ei saa olema kiirkaatrit ega filmides nähtud merepäästevõimakust.”

Siseministeerium leiab, et õnnetusele reageerinud politsei- ja piirivalveameti ning päästeameti üksused käitusid korrektselt. “Eesti rannikuala on väga suur (koos saartega u 3800 km) ja on selge, et ühelgi riigil Läänemere regioonis ei ole võimalik kogu rannikuala varustada ja mehitada vajaliku tehnika ning väljaõppega inimestega,” rääkis Komp. “Seepärast töötame sarnaselt Soome ja Rootsiga ka meie selle nimel, et kaasata ja toetada rohkem vabatahtlikke,” lisas pressiesindaja, viidates, et sajandeid on rannikul elanud inimesed oma lähipiirkonnas toimuvate õnnetuste korral vabatahtlikult ligimesi abistanud.

Mere- ja veepäästevõimekuse tõstmiseks tuleb politsei- ja piirivalveametist, päästeametist ja vabatahtlikest moodustada tõhus ja kiirelt reageeriv võrgustik.

“Täna me vaatame, kas ja kuidas oleks meil edaspidi võimalik toetada senisest enam vabatahtlikke merepäästjaid, sh varustuse soetamisel,” sõnas Komp.

Praeguse päästevõimekusega politsei- ja piirivalveameti peadirektori Elmar Vaheri sõnul rahule jääda ei saa. “Eks me oleme otsinud võimalusi võimekust parandada, kuid samas on selge, et igas kalurikülas ja lautrialal ei saa olema kiirkaatrit ega filmides nähtud merepäästevõimakust,” ütles ta eile Delfile.

Kohas, kus traagiline juhtum aset leidis, ei ole Vaheri sõnul juhtunud tihti selliseid õnnetusi, et oleks vaja inimelusid päästa. Seetõttu ei ole seal ka päästjaid 24 tundi ööpäevas kohal.

Laupäeva õhtul sai Kuressaare merevalvekeskus teate Pöide vallas Pae sadama lähistel merel triivivast paadist, milles on laps. Laps leiti veest ja kahjuks ei andnud elustamine tulemusi.

Kui seni on lapse surma põhjusena räägitud alajahtumisest, siis politsei- ja piirivalveameti pressiesindaja Kaja Grak ütles kolmapäeval Saarte Häälele, et praeguse info kohaselt hukkus laps mitte alajahtumise, vaid uppumise tagajärjel.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 539 korda, sh täna 1)