Kadetid tutvustasid Saaremaa noortele mereväelase elukutset

KUTSUB MEREVÄELASEKS: Kuressaarest pärit Kaimar Nuut leiab, et saarlastel peaks mereteema olema ju lausa geenides. Foto: Sander Ilvest

KUTSUB MEREVÄELASEKS: Kuressaarest pärit Kaimar Nuut leiab, et saarlastel peaks mereteema olema ju lausa geenides. Foto: Sander Ilvest

Eile ennelõunal saabus Roomassaare sadamasse mereväe õppelaev Ristna, pardal kõrgema sõjakooli kadetid, kel parasjagu käsil meresõidupraktika.

Pooleteistnädalase praktika raames põigati Saaremaale kindla eesmärgiga – kutsuda huvilisi oma elukutse ja väljaõppega tutvuma. Keskpäeval Saaremaa ühisgümnaasiumis (SÜG) alanud kadettide loengut kuulama olid seega teretulnud kõik, kellele mereväelase elukutse huvi pakub ja eriti need, kes kaaluvad kõrgemasse sõjakooli astumist.

Kadetid rääkisid oma elu-olust ja vastasid rõõmuga küsimustele. Teiste seas oli üks Saaremaa noormees, nooremseersant Kaimar Nuut.

Nuut käis põhikoolitee lõpuni Kuressaare Vanalinna koolis, gümnaasiumiosa lõpetas ta aga Kuressaare gümnaasiumis. Tema on õpingutega nii kaugel, et natuke üle poole on tal praeguseks läbitud. Nõnda oli tal SÜG-is huvilistele üht-teist rääkida küll. “Õpilastel on ju valikutee ees ja räägimegi neile ühest võimalikust variandist,” ütles Nuut.

Tema enda jaoks on mereväelase elukutse juures palju asju, mis teda köidavad. Soov sõjakooli minna tekkis Kaimaril juba põhikoolis. “Mõtlesin, et ma ei taha kunagi teha sellist kontoritööd, kus tuleb laua taga istuda ja paberit määrida. Tahtsin midagi põnevat, mis pakuks väljakutseid,” meenutas Kaimar Nuut. Pealegi oli militaartemaatika teda alati huvitanud ja nii ta sõjakooli kasuks otsustas.

Ehkki eile oli sõjakoolist Saaremaad väisamas vaid üks Saaremaa poiss, on sõjakoolis õppureid saarelt rohkem. “Mereväe kursusel on üks saarlane veel, neiu Saaremaalt – Greete Mänd. Tema on praegu koolis loengutel, minul õnnestus sealt ära pääseda, et siia tulla,” naeris Nuut. Maaväe kursusel õpib sõjakoolis Marek Hendrikson.

“Temaga koos astusime sõjakooli,” rääkis Kaimar Nuut. “Nii et saarlasi meil ikka on, neid on ka vanematel kursustel.” Ta lisas, et ehk õnnestub neil oma külastusega mõnele koolinoorele mereväelase elukutse meelepäraseks teha. “Saarlastel peaks see mereteema olema ju lausa geenides.”

Sõjakooli mereväe põhikursuse ülem, kaptenmajor Taavi Urb ütles, et Saaremaale tuli üheksa mereväe kadetti, 1. ja 3. kursuselt. Meresõidul ongi Urbi sõnutsi kaks eesmärki ühekorraga – vanema kursuse kadetid teevad navigatsioonipraktikat, noorematel on aga käsil üldse esimene merepraktika. “Mõni neist on varem sõitnud, aga mõni on täitsa roheline,” sõnas kaptenmajor.

Meresõidupraktika algas 7. aprillil Tallinna Miinisadamas. Samal päeval harjutasid kadetid Naissaare lähistel mees-üle-parda häiret. Järgmisel päeval sõideti läbi Väinamere Ruhnu lähistele ja sealt edasi Saaremaale.

Pärast Saaremaalt lahkumist teeb Ristna tiiru ümber Hiiumaa ja suundub Narva poole. Tagasi Miinisadamasse jõutakse järgmisel neljapäeval.

Kõrgemas sõjakoolis alustati mereväe põhikursustega kolm aastat tagasi, esimesed kadetid lõpetavad kooli sel kevadel. Sügisel alustab sõjakoolis järjekorras neljas mereväe põhikursus.


Ristna ootab täna külla

Mereväe õppelaev Ristna on avatud külastamiseks kell 14–18 Roomassaare sadamas. Õppelaeva külastama on oodatud kõik, kellele mereväelase elukutse huvi pakub. Kadetid räägivad oma elu-olust ja vastavad küsimustele.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 832 korda, sh täna 1)