Minifilmide festivali võitis järeletehtud armastusfilm (3)

VÕIT: 10.b klassi esindaja Valeria Liigsoo võtmas Mari Kallase käest vastu peaauhinda. Foto: Ave Mägi

VÕIT: 10.b klassi esindaja Valeria Liigsoo võtmas Mari Kallase käest vastu peaauhinda. Foto: Ave Mägi

Kuressaare gümnaasiumi V minifilmide festivali grand prix’ võitsid 10.b klassi õpilased Hanna-Liis Mitt, Kätlin Mägi ja Uudo Sepp filmiga “Armastuse heli”.

Kuna Mitt, Mägi ja Sepp olid oma filmi teinud ühe olemasoleva lühifilmi järgi, mille pealkiri on originaalis “Love language” (“Armastuse keel”), tekitas võit nii mõneski õpilases pärast küsimuse, kas kõik on ikka korrektne. Samas tunnistas festivali korraldaja Kaisa Kaar, et kuna konkursil polnud tegelikult ühest juhendit, olid õpilastel vabad käed. Seega võiski midagi luua ka mõne filmi eeskujul.

Žüriisse kuulunud Laimjala rahvamaja juhataja, filmimees ja Kinobussi retkede algataja Mikk Rand märkis, et tema arvamusega sobis võidufilmi nominatsioon igati. Osalenud filmidest oli see tema arvates kõige tugevama struktuuriga ehk sisulise arenguga film. “Kindlasti on sel ka põhjus, et aluseks võeti tugeva struktuuriga varem tehtud film,” leidis ta. See, et osalenud filmid olidki valminud n-ö vaata-ja-jäljenda ideekavandi alusel, sai žürii Ranna sõnutsi teada hindamise ajal.

Ta märkis, et jäljendamine on noorte filmitegemisel ülioluline õppeprotsess ning mis see ühe kooli filmifestival muud on, kui üks mõnus õppimine. “Olen päri sellega, et filmi autorid peavad viitama algallikatele. Siis ei hakka keegi neid hiljem plagiaadis süüdistama, kuivõrd tegemist on pigem cover’iga (töötlus – eesti k), sedapuhku aga muusika asemel lihtsalt filmivallas,” rääkis Rand.

Üsna samamoodi arvas ka žüriis olnud Eesti rahvusringhäälingu Saaremaa korrespondent Margus Muld. Tema sõnutsi olid žürii liikmed grand prix’ määramisel üsna üksmeelel. “Seal oli lihtne lugu, lihtne pildikeel, filmi tempo oli tõusev ja mis samas ka oluline – see oli kõige positiivsema sisu ja emotsioonidega film,” põhjendas Muld.

Nii mõneski teises minifilmis oli tema sõnutsi omajagu vägivalda. Ta märkis, et kui see film oli kellegi arvates plagiaat, siis tema jaoks ei oleks see ikkagi takistuseks sellele esikohta anda. “Kui palju on maailmas ühest ja samast teemast filme tehtud!”

“Seal oli lihtne lugu, lihtne pildikeel, filmi tempo oli tõusev ja mis samas ka oluline – see oli kõige positiivsema sisu ja emotsioonidega film.”

Mullale meeldis ka Kertu Leesma ja Aili Allase animafilm “Kuidas algus lõpu sai”, mis lõppkokkuvõttes pälvis ühe kahest laureaaditiitlist. Ka selle filmi kohta võiks sel juhul Mulla sõnul öelda plagiaat, kuna teema oli umbes sama kui valmis “Luik, haug ja vähk”.

“Kui sealsed värvilised tegelaskujud oleksid olnud meie valitsevate parteide värvid, oleks see olnud hea õppematerjal neile saatmiseks,” muheles Muld.

Mikk Rand sõnas, et konkursi töödes oli näha lusti ja rõõmu kaamera tööle lülitamisest. “Ja see on kõige tähtsam – nii see suurim areng toimuda saabki!” kinnitas ta. Potentsiaali Ranna sõnutsi noortel on ja seda tuleb rakkes hoida. Tuleb teha jäljendusi ja tuleb teha ka originaalideid. Ses osas saavad kõik koolid Ranna sõnutsi õpetajate abiga palju ära teha.

Žüriisse kuulusid ka filmiprodutsent Mari Kallas ja fotograaf Sigrid Osa.


TULEMUSED

Grand prix
“Armastuse heli” – Hanna-Liis Mitt, Kätlin Mägi, Uudo Sepp, KG 10.b

Laureaadid
“A man among men” – Villu Vares
“Kuidas algus lõpu sai” – Aili Allas, Kertu Leesma, KG 12.a

Eripreemiad
Eeskujulik koostöövalmidus noortega – Maidu Varik
Head lavastatud massi-
stseenid – “Üksinda kodus – meheks saamine”, režissöör Sissel-Maria Mägi, operaator Jako Jõgi, KG 11.b
Parim töö õudusfilmide kategoorias – “Ohver”, Hanna-Liis Mitt, KG 10.b
Julgus valida loo aluseks tõsielu sündmusi – “Kohtu tänava lahing”, Morten Mägi Ravn, Andi Kokk, Robert Aavik, KG 11.c
Õpilasesinduse eripreemia – Jako Jõgi, 11.b

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 748 korda, sh täna 1)