Torgus korraldati projekti “Maale elama” ümarlaud (6)

Foto: Tõnu Veldre

Laupäeval olid kõik Sõrvega seotud ettevõtliku meelega inimesed oodatud Torgu kogukonnamajja, et rääkida oma ootustest seoses “Maale elama” projektiga.

Projekti “Maale elama” Sõrvemaa töörühma liige Epp Petrov ütles alustuseks, et projektide kirjutajana saab ta taotlustele pidevalt vastuseid, et piirkonnas on liialt vähe elanikke. Ka transpordiprobleemide lahendamine eeldaks suuremat elanike arvu. Ning Torgu kogukonnamajagi on ju kohalikele mõeldud.

“Maale elama” projekti võimaluste tutvustamiseks tehtav koostöö Salme vallaga võiks Petrovi arvates välja näha niiviisi, et Salme vald tasustab giidi tööd, Torgu annab huviliste vedamiseks aga valla üheksakohalise bussi koos juhiga. Seni on kaks valda lubanud rahastada töörühma sõitu Tartusse 26. aprillil toimuvale messile.

Jätkuvalt pidas Epp Petrov oluliseks seda, et kogu Sõrve kohta saada olev info koondataks ühte portaali. “Normaalne inimene tänapäeval guugeldab. Vastuseks saab ta ühe sõna siit ja teise lõigu sealt. Otsija jõuab enne terviku leidmist ära tüdida,” tõi Petrov välja ühe portaali vajalikkuse.

“Normaalne inimene tänapäeval guugeldab. Vastuseks saab ta ühe sõna siit ja teise lõigu sealt. Otsija jõuab enne terviku leidmist ära tüdida.”

Lepiti kokku, et ühiselt kokku kogutud info teeb internetis kättesaadavaks Ansekülas elav Oliver Parrest, kes lubas kõigepealt moodustada andmebaasi ja kui andmete hulk on piisav, siis selle ka kusagile üles riputada.

Ise mandrilt Sõrve elama asunud Parrest arvas, et need, kes maale kolivad, peaksid tahtmist täis olema. “Ühesõnaga, tublid,” lausus ta.

Selleks, et maal elavatel inimestel ka leib laual oleks, paigaldatakse tulevikus nn strateegilistesse paikadesse ehk Tehumardi parklasse, Salme laeva mälestusmärgi juurde ja Sääre tippu kohapeal pakutavaid tooteid ja teenuseid tutvustavad infotahvlid ning trükitakse infovoldikud.

Kuigi praegu valdadel ümberasujatele vabu kortereid ega maju pakkuda pole, leidsid mitmed ümarlaualised, et Torgus on elamule sobivaid krunte saada küll, mille hinnad jäävad 5000 ja 10 000 euro vahele. Samuti on müügis mitmeid valmis maju. “Sümboolse hinnaga eluruumide jagamine ei pruugi jätkusuutlik olla,” arvas Epp Petrov.

Pensionile jäänud mandriinimesed võiksid aga moodustada kommuuni, kus üksteist aidatakse. Tegemist võiks olla lähestikku asuvate majadega, mille juurest ühiselt lund roogitaks ja ka muid töid tehtaks.

Ta arvas, et järgmisel kohtumisel pärast Tartus käiku võiksid osaleda need inimesed, kes on koostööst konkreetselt huvitatud. “Seekordsel kohtumisel said inimesed suud puhtaks rääkida ja oma arvamuse välja öelda,” rõhutas Petrov.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 653 korda, sh täna 1)