Afganistani veteran annetas mundri Sõrve muuseumile (5)

AFGANISTANIS KANTUD MUNDER MUUSEUMI: Nooremseersandina Afganistanist viis aastat tagasi naasnud Sõrve noormees Lauri Jalak (35) annetas Eesti üksuse ESTCOY 4 mundri Sõrve militaarmuuseumile. Foto: Sander Ilvest

AFGANISTANIS KANTUD MUNDER MUUSEUMI: Nooremseersandina Afganistanist viis aastat tagasi naasnud Sõrve noormees Lauri Jalak (35) annetas Eesti üksuse ESTCOY 4 mundri Sõrve militaarmuuseumile. Foto: Sander Ilvest

Kahel korral, 2007. ja 2009. aastal Eesti jalaväekompanii koosseisus parameedikuna Afganistanis missioonil käinud Lindmetsa küla elanik Lauri Jalak annetas eile oma sõdurimundri Sõrve militaarmuuseumile.

Muuseumi juhataja Tõnu Veldre ütles kingitust vastu võttes, et tänu omakandimehele Lauri Jalakale saavad nad neli aastat tagasi endises piirivalvekordonis avatud muusemis koostada väljapaneku uuema aja eksponaatidest.

“Endine kaitseminister Urmas Reinsalu pakkus välja idee, et igas niisuguses muuseumis võiks olla tänapäevane missiooninurk või -tuba. Kuna Lauri on ilmselt ainus missioonidel käinud sõrulane, siis tema munder on ideaalne eksponaat selle toa sisseseadmisel. Paneme selle aukohale,” rääkis Tõnu Veldre.

Sümboolne on seegi, et just nädal enne veteranide päeva otsustas nüüdne talupidaja, Afganistanis pommiplahvatuses viga saanud saarlane Sõrve militaarmuuseumi ekspositsiooni Eesti jalaväeüksuse ESTCOY 4 mundriga täiendada.

“Siin on vormipüksid, frentš koos auastme tunnuste ja embleemidega. Vormijakil on skautpataljoni embleem, nooremseersandi auastme tunnusmärk, meditsiiniteenistuse märk ja riigitunnusena sinimustvalge lipukujukuline embleem,” loetles Jalak.

Mundri juurde kuuluvad veel nii mütsi kui sallina kasutatav tolmusall, kuuma päikese eest kaitsev laia äärisega kübarataoline müts ja rihm, mille külge saab kinnitada sõdurivarustust. Ühed huvipakkuvamad asjad on kaelaskantavad ehtetaolised identifitseerimiskoodiga metallplaadikesed.

“Nende peal on minu nimetähed, kaitseväeregistris olev kood ja veregrupp. Täisnime ei kirjutata kunagi välja. Seda selleks, et keegi ei saaks pärast sõduri hukkumist tema perekonda ja lähedasi šantažeerida,” selgitas Lauri Jalak.

Veel saavad muuseumikülalised uudistada Afganistanist ostetud sealse rahvusmustriga kaelarätikut. “See küll vormi juurde ei kuulu, aga kaelas kandsime seda kaitseks päikesekiirte eest,” mainis Jalak.

Tõnu Veldre nimetas mundrikomplekti muuseumi tuhandendaks eksponaadiks. “Tegelikult on meil eksponaate rohkemgi, aga alles teisipäeval korrastasime väljapanekut ja osa esemeid viisime hoidlatesse. Ütleme siis, et tegu on 1000-ndenda eksponaadiga,” märkis Veldre.

Sõrve militaarmuuseumis algab hooaeg rahvusvahelisel muuseumipäeval, 18. mail. “Kell 18 avame uksed. Kõik huvilised on muuseumiööle oodatud. 26. aprillil aga kutsume talgulisi muuseumi hoovi korrastama,” lisas Veldre.
Pikem intervjuu Lauri Jalakaga ilmub veteranide päeval, kolmapäevases Saarte Hääles.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 138 korda, sh täna 1)