11 aastat tagasi leitud käpaline saab kaitse

Vilsandi rahvuspargist üksteist aastat tagasi leitud haruldane käpaline – Saaremaa sõrmkäpp – saab keskkonnaministeeriumi eelnõu kohaselt ametliku kaitse.

Liigi leidja ja nimeandja Tarmo Pikner rääkis Kadi raadio saates Keskpäev, et taime kaitse alla võtmisele kulus nii palju aastaid liigi uurimise, kinnitamise ja kaardistamise tõttu.

Arvestades, et tegemist on hiljuti avastatud liigiga, mille kohta on informatsiooni veel vähe ja et selles populatsioonis on tuhatkond taime, tuleb Saaremaa sõrmkäpp ministeeriumi eelnõu kohaselt esialgu kanda II kaitsekategooriasse.

Saaremaa sõrmkäppa leidub Tarmo Pikneri sõnul paarituhande ringis Vilsandi rahvuspargi Saaremaa-poolses osas soises metsas. Haruldaseks teeb Saaremaa sõrmkäpa aga eelkõige see, et ta ei kasva mujal maailmas.

Et Saaremaa sõrmkäpp looduses ära tunda, tuleb teda käpateadlase juhisel võrrelda tuntuima ja tavalisima sõrmkäpa – kahkjaspunase sõrmkäpaga. “Saaremaa sõrmkäpp on kahkjaspunasest sõrmkäpast 2-3 korda kõrgem ehk 40–50 cm kõrge, jõuline, suurema ja rohkearvulisema õisikuga, tema õievärv on purpursem ja õiehuul vähem mustrine.”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 389 korda, sh täna 1)