Saaremaa juurtega arhitekt taas Kanada parimate seas

EELMINE MEDAL: Fotomeenutus ajast, mil Alar Kongats (vasakul) sai Kanada kubernerilt David Johnstonilt medali 2012. aasta töö eest. Foto: Cpl Roxanne Shewchuk, Rideau Hall

EELMINE MEDAL: Fotomeenutus ajast, mil Alar Kongats (vasakul) sai Kanada kubernerilt David Johnstonilt medali 2012. aasta töö eest. Foto: Cpl Roxanne Shewchuk, Rideau Hall

Kanadas elava arhitekti, isa poolt saarlase Alar Kongatsi tööd tunnustati taas Kanada kuberneri medaliga, mida antakse välja iga kahe aasta tagant 12 silmapaistvale arhitektuurisaavutusele.

Auhinda annavad välja Kanada kuninglik arhitektuuriinstituut ja Kanada kunstinõukoda, lähtudes nii Kanada oma kui ka rahvusvaheliste arhitektuuriga seotud kohtunike otsusest.

Kongatsil oli see auhind juba kolmas omataoline. Kongats Architects nimelist firmat vedav Kongats sai 2014. aasta medali Torontos asuva Centennial kolledži spordi- ja tervisekeskuse uuendamise eest. 2002. aastal sai ta autasu sama kolledži tudengikeskuse ja 2012. aastal Terrence Tonnely terviseteaduste keskuse arhitektuurilise lahenduse eest.

Tänavuse preemia pälvinud töö iseloomustuseks ütles Alar Kongats Saarte Häälele, et hoone on multifunktsionaalne. Seda kasutatakse nii sportimiseks, terviseprotseduuride toimetamiseks kui ka näiteks pidulike tseremooniate korraldamiseks. Hoone lahenduses püüti leida ühiseid jooni Vana-Kreeka ja -Rooma gümnaasiumidega. Töö tutvustuses paistab silma ka see, et hoones on kasutatud palju taastuvenergialahendusi ja taaskasutusmaterjale.

“Kõik kolm saadud medalit on meile võrdselt tähtsad,” märkis Kongats. “See on kena, et meie ametivennad meid jätkuvalt tunnustavad. Iga projekt tähendab meie jaoks suurt ja olulist tööd.”

II maailmasõja ajal Eestist emigreerunud vanemate lapsena Kanadas sündinud Alar Kongats on oma juurtele truuks jäänud. Ta räägib vabalt eesti keelt ning on mitu korda käinud nii Saaremaal kui ka mujal Eestis.

“Mulle väga meeldiks teha mõni projekt Eestis ja eriti Saaremaal, mis on tõeliselt ilus saar,” kinnitas Alar Kongats, kellest ilmus Saarte Hääles 2008. aastal ka pikem isikulugu.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 333 korda, sh täna 1)