Marko Kekishevi “lollused” on kõnekad (FOTOD)

HÄBENEDA POLE MIDAGI: Marko Kekishevi sõnul avastas ta näituseks töid valides, kui palju ta aastate jooksul lollusi on teinud, kuid häbeneda pole ka miskit. Foto: Tõnu Veldre

HÄBENEDA POLE MIDAGI: Marko Kekishevi sõnul avastas ta näituseks töid valides, kui palju ta aastate jooksul lollusi on teinud, kuid häbeneda pole ka miskit. Foto: Tõnu Veldre

Neljapäeval avati Kuresaare ametikooli Disainimajaks Marko Kekishevi plakatinäitus. Kunstnik ise ütles, et näitus on omamoodi ülevaade tema elutööst, sest hiljuti täitus tal 50. eluaasta. “Kuna raha sõpradele pika laua tegemiseks polnud, tegin parem näituse,” muheles juubilar.

1986. aastal kõrgkooli lõpetanud Marko Kekishev nimetab ennast graafik-disainer-kunstnikuks. Ta on kunstnike liidu liige. Praegu tegutseb ta talle kuuluvas stuudios Siirup ja on natuke ka õppejõud Tartu kõrgemas kunstikoolis, õpetades seal reklaami, märgi tegemist ja plakatite valmistamist.

Disainimajakas on välja pandud nii plakatid kui ka märgid. Näituse vanemad tööd pärinevad 1980. aastatest. Märgid on pärit aastast 2012 ja selgitavaid tekste pole Kekishev neile lisanud, sest töö võiks tema arvates ise enda eest rääkida.

Marko Kekishev tunnistas, et alles näituse jaoks töid valides sai talle selgeks, kui palju lollusi ta elus teinud on. “Ega ma midagi häbene, sest omal ajal on neist ju enamik töösse läinud,” sõnas kunstnik.

Eestis on märgi eluiga tema sõnul umbes viis aastat, sest firmad arenevad ja asjad muutuvad. Suurim märgibuum oli Eestis 1980. aastate lõpus ja 1990. aastate alguses. Kekishev kasutas siis teadlikult art deco stiili, meenutamaks eelmist vabariiki. Popid olid siis viikingilaev ja argsed viited USA-le, mis nõukogude ajal olid keelatud. Kui palju ta üldse märke teinud on, Marko Kekishev öelda ei osanud.

Näituse avamisele eelnenud vestlusring ametikooli disainieriala õpilastega tekitas märginduse vastu suurt huvi. Näitus jääb avatuks mai lõpuni.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 295 korda, sh täna 1)