Arendaja tutvustas Anglas uut väljapanekut

SEPAAMET AU SISSE: Angla pärandkultuurikeskuses taob rauda Margus Vask (paremal), kes tuulikumäe arendaja Alver Saguri sõnul saab hästi hakkama ka sepatöö tarkusi jagava juhendaja rolliga. Foto: Lembit Michelson

Kevadpühal tutvus sadakond huvilist Angla pärandkultuurikeskuses uue ekspositsiooniga. Väljapaneku kohta jagas selgitusi tuulikumäe arendaja Alver Sagur.

Pilkupüüdvaid eksponaate jagub spetsiaalselt väljapaneku jaoks ehitatud varjualusesse, välja peale (traktorid ja adrad), peahoone ette räästa alla (vedruvankrid) ja maja kolmele korrusele.

Eelmise sajandi algusest pärit kolm rehepeksumasinat on kõik töökorras. Vedruvankreid on uudistamiseks kuus. Neist kahe istmekatted on kaetud sameti ja nahaga. Omaette vaatamisväärsus on 19. sajandist pärit mõisasaksa kaarik.

Viiest vanast traktorist on kindlasti huvipakkuvam raudratastega uunikum. Hobutööriistadest on olemas looreha, heinakaarutaja, teravilja niidumasin, adrad jms.

Peamaja keldrikorruse väljapanekust moodustavad enamiku puidu- ja metallitreipingid. Neid on Anglas kümme. “Siin on üks huvitavamaid asju käsi-lintsaag. Neid on järel väga vähe. Mul on heameel, et saame külalistele säärast ainulaadset riistapuud näidata,” rääkis Sagur.

Metalli- ja puidupuurpinke on kollektsioonis seitse. Keldrikorrusele rajatud sepikojas on kõige vanem eksponaat töökorras sepalõõts, mis valmistatud 1773. aastal.

Töötubades on külalistel võimalus ka ise kätt proovida. Sepp Margus Vask ütles, et inimestest, kes tahavad haamriga rauda taguda, puudust pole. Kivitöötoas saavad nii lapsed kui ka täiskasvanud endale dolomiidist medali meisterdada ja graveerida sellele vajaliku teksti või kujutise. Samas saavad lapsed dolomiidist plaadikestele pilte joonistada või maalida.

Lisaks saarlastele oli maikuu esimesel päeval külaliste hulgas turiste Mandri-Eestist, Venemaalt ja Lätist. “Turismihooaeg on juba alanud. Hästi rahvarohke oli siin lihavõttepühade ajal. Meie oleme alati valmis külalisi võõrustama. Heameel on vastavatud ekspositsioonist. See annab põhjaliku ülevaate eelmise ja üle-eelmise sajandi töö- ja sõiduvahenditest,” nentis Alver Sagur.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 745 korda, sh täna 1)