Õpilasteadurid uurisid ilvese elu ja linnapäid läbi aegade (FOTOD) (2)

TÖÖD TUTVUSTAMAS: Mariliis Albert Saaremaa ühisgümnaasiumi V klassist tegi ettekande pärandkultuuriväärtustest Pihtla vallas Sutu külas ja selle lähistel. Foto: Irina Mägi

TÖÖD TUTVUSTAMAS: Mariliis Albert Saaremaa ühisgümnaasiumi V klassist tegi ettekande pärandkultuuriväärtustest Pihtla vallas Sutu külas ja selle lähistel. Foto: Irina Mägi

Üleeilsel Saare maakonna õpilasteadurite päeval “Loodus. Inimene. Keskkond” tutvustati loodus- ja keskkonnaalaste uurimistööde konkursile laekunud 16 tööd.

“Keskkonnaharidus pole asjata meie looduskaitse arengukava prioriteet – kui me loodust ei tunne, ei oska me seda ka hoida,” lausus Ülikoolide Keskuse Saaremaal juhataja, projektijuht Maie Meius üritust avades, parafraseerides keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannust.

“Looduse mõistmine ja selle väärtuse tajumine peab olema sama loomulik osa Eestis antavast haridusest nagu lugemis- või arvutamisoskus. Et lastes huvi äratada, peavad õppematerjalid olema sisukad ja põnevad, lisaks õpikule ja õueskäigule saab tulevikus loodustarkust nii nutitelefonist kui ka iPadist,” rääkis Meius. Keskkonnaameti Hiiu-Lääne-Saare regiooni juhataja Kaja Lotman tunnustas tublisid õpilasi ja tutvustas keskkonnaametit.

Noored õpilasteadurid olid uurimiseks valinud põnevaid teemasid. Oma vanaisa elutarkusi, kalapüügist ja kalandusest Saaremaal andis ülevaate Joel Jakob Koeli (SÜG-i 12. kl) uurimistöö. Saaremaa ühisgümnaasiumi 7. klassi tüdrukud Diana Alt ja Elo Nõmm rääkisid ilvesest ja tema levikust Saaremaal. Diana Ley ja Rebecca Lember Kuressaare gümnaasiumi 6. klassist õpetasid, kuidas tubastes tingimustes peterselli kasvatada.

Heleri Siinor (KG 6. kl) oli teinud uurimistöö teemal “Kuressaare linnapead (1879–2014)”, Sten Kongas (KG 6. kl) aga elust viikingite ajal. Kaarma valla kaevude vee kvaliteeti olid uurinud Helena Ellermaa ja Merilin Mänd Aste põhikooli 9. klassist.

Lambakasvatuse jätkusuutlikkusest Muhus rääkis SÜG-i abiturient Piret Saartok. Siim-Sander Trave oli aga leidnud põneva teema, tema rääkis e-sigareti suitsetamisest põhjustatud alkoholinäidust väljapuhutavas hingeõhus, mida näitab elektrokeemilise sensoriga alkomeeter.

Õpilasteadurite töid juhendasid Inge Vahter, Sirje Kereme, Ülle Soom, Mart Mölder, Ene Schultz, Aime Haamer, Andrus Sepp ja Raili Tamm. Projekti toetas keskkonnainvesteeringute keskus. Juunikuus toimub projekti ettevõtmisena õpilaste looduslaager Pilguse mõisas. Seal õpitakse tuntud loodusgiidide juhendamisel tundma looduse mitmekesisust ja tehakse õppeekskursioon.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 399 korda, sh täna 1)