Saaremaa puukidelt leiti uus haigustekitaja (1)

Borrelioosijuhtude arvu poolest Eestis esirinnas oleva Saaremaa puukidelt on leitud haigustekitajat Candidatus Neoehrlichia mikurensis, mida Eestis pole inimestel siiski veel diagnoositud.

“Tegemist on värskelt tuvastatud patogeeniga, mis avastati eelmisel aastal kogutud puukidel,” ütles Saarte Häälele Julia Geller, teadur Tervise Arengu Instituudi viroloogiaosakonnast, mis uurib koostöös Tartu ülikooliga haigusetekitajaid puukidel. Tema andmeil oli haigusetekitaja 3,6 protsendil uuritud puukidest. Järvamaa puukidel oli see näitaja 2,5 protsenti.

Gelleri sõnul põhjustab nii Euroopas kui ka Aasias puukidelt ja närilistelt leitud Candidatus Neoehrlichia mikurensis bakteriaalset haigust, mille kohta on teavet alles üsna vähe ning maailma riikidest laekuv info ei ole terviklik.

Gelleri andmeil pole haigus nii raske nagu puukentsefaliit, ent on üsna pika kuluga ning võib kaasa tuua kolm kuni kaheksa kuud kestva palaviku. “Borrelioosi puhul tavaliselt nii pikalt palavikku ei ole,” märkis teadur. Samuti on selle haiguse sümptomid külmavärinad, higistamine ja kaalulangus.

Gelleri andmeil peaks haigus olema ravitav antibiootikumidega.

Küsimusele, kas Eesti meditsiiniasutused üldse suudaksid seda väheuuritud haigust diagnoosida, vastas Geller: “Ilmselt suudetakse kindlaks teha, et tegu on bakteriaalse haigusega. Aga isegi nii laialt levinud haiguse nagu borrelioosi osas pole laboratoorsed uuringud senimaani andnud sajaprotsendilist tulemust, rääkimata uuest haigusetekitajast ja uuest haigusest.”

Seda, et uus puugihaigus muutuks lähiaastatel Eestis sama sagedaseks nagu borrelioos, Gelleri sõnul karta ei ole.

Bakteriaalne nakkus avastati Rootsis esimest korda 2009. aastal ühel 77-aastasel Göteborgist pärit mehel, kes jäi haigeks pärast paadimatka. Tänu antibiootikumiravile mees paranes.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 724 korda, sh täna 1)