Sead tembutavad suisa Nasva aleviku keskel (13)

VAATA JA IMESTA: Nasva aleviku Reediku majapidamise perenaine Edna Kesküla (vasakul) näitab pahupidi pööratud kamarat ja sigade peletusvahendit külla tulnud Abruka memmele Vilma Vaiklale. Foto: Aare Laine

VAATA JA IMESTA: Nasva aleviku Reediku majapidamise perenaine Edna Kesküla (vasakul) näitab pahupidi pööratud kamarat ja sigade peletusvahendit külla tulnud Abruka memmele Vilma Vaiklale. Foto: Aare Laine

Metssigade öise töö jäljed ehmatasid eile hommikul oma õunapuuaeda astunud Nasva aleviku Reediku majapidamise peremeest Kalle Kesküla südamepõhjani.

“Tuleb välja, et tõrjevahend metsanotsude eemalepeletamiseks ei aita. Pritsisime seda riidetükkidele ja riputasime need siis “lipukestena” heas lootuses tee äärde üles. Olukord kujunes aga ootustele-lootustele vastupidiseks,” kurtis Kesküla.

Reediku vanaperenaine, Kalle ema Edna Kesküla ütles, et metssead on nende majapidamises iga-aastased külalised. “Esimest korda ehmatasid nad meid mitu aastakümmet tagasi, siis, kui veel kartuleid kasvatasime. Ei tea, mida nad nüüd siit muru seest leiavad,” imestas ta.

Reedikul on sigade vastu siiski üks äraproovitud nõks – raadio. “Siin räästa all see ripub. Õhtul lülitame sisse. Vali muusika hoiab sead ohutus kauguses. Esmaspäeval me sigadele aga muusikat ei mänginud, arvasime, et poest ostetud peletaja toimib. Võib-olla on sellest ka kasu, kuna ma täpselt ei tea, millisest suunast kutsumata külalised hoovi sisenesid,” arutles peremees.

Isegi jõuluehetega, neid tee veerde riputades, on püütud sigu peletada. Alguses tundus, et metsanotsud pelgavadki neid sätendavaid kulinaid, kuid mõne aja pärast ei pööranud nad nendele enam tähelepanu.

Jahimehed omal algatusel taluõues sigu küttida ei tohi. Ive Kuningas Saarte jahimeeste seltsist selgitas, et lähemal kui 200 meetrit eluhoonetest on jahipidamine keelatud. Keskkonnaameti jahinduse peaspetsialisti Jaan Ärmuse sõnul võib maaomanik selleks ikkagi luba taotleda ja jahimeestega kokkuleppele jõuda.

Nõnda siis hoolitsevad metssead selle eest, et maaomanikel tööd jaguks. “Sead on ilmselt paari tunniga kamara segi pööranud. Minul kulub selle korrastamiseks mitu korda rohkem aega,” hindas Kalle Kesküla oma tööjõudlust.

Veel lisas ta seatempusid kirjeldades kommentaariks paar aastat tagasi ajalehest loetu, kui tollane keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus soovitas metssigadele nende elupaikadesse sööta viia. Selle peale öelnud zooloog ja ajakirjanik Peeter Ernits, et seda tegu võib võrrelda bensiini valamisega põlevasse ahju.

“Me elame ju lausa aleviku keskel, Nasva klubist saja meetri kaugusel. Oleme Loode metsas pesitsevate sigadega aastaid võitlust pidanud. Nad tulevad mere äärt pidi Nasva jõeni ja siis selle kallast mööda meile,” teadis Kalle Kesküla metsaelukate marsruuti.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 3 474 korda, sh täna 1)