Võrsnasse tekkisid laudaiad (11)

Võrsnasse tekkisid laudaiad2014. aasta sügisel alanud loopealsete taastamise projekti “LIFE to alvars” käigus korrastatakse umbes 80 hektarit maad ka Valjala vallas Võrsna hoiualal. Nüüdseks on Kuivastu maantee äärde mõlemale poole teed püstitatud servamata laudadest aiad, mis peavad sinna alvarite taastamiseks toodavad mägiveised maanteest eemal hoidma.

Turistide jaoks on aiad lühikese ajaga muutunud populaarseks pildistamisobjektiks. Kohalikes elanikes tekitavad need aga võõristust, sest ajalooliselt kasutati Saaremaal pigem viltuseid roigasaedu.

RMK-lt ja maa rentniku MTÜ Sökal esindajatelt eile aia stiili kohta selgitust saada ei õnnestunud.

Muinsuskaitseameti Saaremaa vaneminspektor Keidi Saks arvas, et Saaremaale tüüpilised need servamata laudadest aiad tõepoolest ei ole. “Piirkonnale omased roigas- ja lattaiad, mis on mõeldud põldude ja karjamaade piiramiseks, on üldiselt ehitatud pikkadest peenikestest kuuseteivastest. Selle tee ääres näeme kaasajastatud versiooni lattaiast,” ütles Saks.

Muinsuskaitseamet aedade teemasse sekkuda ei saa, sest mälestisena arvel oleva Sagariste baptisti palvemajani ja selle kaitsevööndisse need aiad ei ulatu.


KOMMENTAAR

Komandeeringus viibiv MTÜ Sökal juhataja Riivo Liin kinnitas, et aia mudeli andis neile ette keskkonnaamet. “Selle järgi tehti ehitustööd. Oskame teha ka teisi aiamudeleid, aga kahjuks polnud “Life’il” selleks rohkem vahendeid planeeritud,” selgitas ta.

Oma Saaremaa tuttavatelt on ta seni saanud vaid positiivset tagasisidet. Aeda mittesobivaks pidajatele soovis ta leplikku meelt. “Kus tegijaid, seal alati ka laitjaid,” arvas Liin.

Maaomanik RMK teatas aga, et nemad aiaehitust tellinud pole. Seda teemat saab seega kommenteerida vaid maa rentnik MTÜ Sökal.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 789 korda, sh täna 1)