Salmel möllas tromb (FOTOD ja VIDEO) (3)

TAKSEERIVAD TAGAJÄRGI:  Kohalikud Endrik Õunapuu ja Rebeca Ilvik näitavad, milline plekitahvel katuselt alla lendas. Keegi seekord õnneks viga ei saanud. Tambet Allik

TAKSEERIVAD TAGAJÄRGI:  Kohalikud Endrik Õunapuu ja Rebeca Ilvik näitavad, milline plekitahvel katuselt alla lendas. Keegi seekord õnneks viga ei saanud.
Tambet Allik

Salme alevikus möllanud tornaado viis korterelamult osa katusest, murdis vana pärnapuu ja lennutas lõhkus kuurikatust.

Pühapäeval enne kella ühte päeval tekkis Salme aleviku keskosa kohale taevasse süsimust pilv. Samal ajal kostis mürinat, mis meenutas põllul töötavat kombaini. Järgmisel hetkel lendlesid õhupöörises kile- ja tõrvapapitükid. Seejärel saabus vaikus. Vihma loodusnähtusega ei kaasnenud. Vaid mõnesaja meetri kaugusel pöörise liikumiskoridorist valitses aga praktiliselt tuulevaikus.

Edelast, Viiase poolt tulnud tuulispask lükkas Salme vana poe taga külili jäätmeid täis prügikonteineri ja selle kõrval olnud plastkonteineri tõstis teisele poole teed. Osaliselt sai seal kannatada ka kuurikatus. Seejärel asus pööris lammutama aleviku keskel asuva kolmekordse elumaja plekk-katust.

Suured plekitahvlid lendasid üle tee seisva bussipeatuse kohalt üle, jäädes rippuma paju otsa. Vallamaja juures kukkus ümber iidne pärn. Aia tänaval oli katuseroovitisest pärinev servatud laud tunginud poole meetri jagu muru sisse. Ükski inimene imekombel viga ei saanud.

Aia tänaval elav Gert Luik jõudis loodusnähtust jäädvustada. “Istusin köögis, kui õues hakkas prügi hullult lendama. Jooksin õue vaatama, mis toimub. Lükkasin iPhone’i sisse ja hakkasin filmima,” rääkis seitse ja pool aastat Ameerikas elanud noormees.

“USA-s olen ma mitu korda pidanud tornaado eest ära jooksma. See siinne oli ikka tühine, võrreldes sealsetega. Seal ikka majad langevad, kuid need ehitatakse kohe jälle üles.”

Luige video on vaid 48 sekundit pikk. Tema varasemas elukohas Ameerikas sundisid Mehhiko lahes tekkinud orkaanid teda aga sisemaale põgenema.

Pühapäeva õhtuks kaeti osaliselt plekitahvlid kaotanud maja katus kilega. Vallamaja ees olnud lääbakil pärn oli eile pärastlõunaks samuti koristatud. Salme vallavanem Kalmer Poopuu ütles, et tegu oli õnneliku õnnetusega.

“Majaelanikega oleme rääkinud. Ehitaja tuleb sinna kohe peale. Poe juurest koristati oksad ära. Ühe puu tahavad nad sealt maha võtta. Tellivad selleks kraana. Midagi hullu õnneks ei juhtunud,” rääkis vallavanem.

ÕHUPÖÖRIS

Tromb ehk tornaado on väikese läbimõõduga, kuid väga intensiivne õhupööris, mille keskmes on õhurõhk tunduvalt väiksem normaalrõhust. Tornaadosid on kõige rohkem USAs, kuid ka Eestis on sooja ja niiske ilma ajal äikesetormis keerist nähtud. Ajaloo jooksul on Eestis olnud mitmeid tugevaid trombe. Viimane seni aegade hullem Eesti tornaado oli 2000. aastal Rakveres, kus inimene sai palgiga rinda ning hukkus.

Allikas: Vikipeedia

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 507 korda, sh täna 1)