Linna suurim vara on meie inimesed

Kuressaare linnapea Madis Kallase kõne 2015. aasta parimate tunnustamisel Kuressaare raekojas.

Head Kuressaare linna 2015. aasta parimatest parimad. Linna suurim vara on tema inimesed ja eriliselt veel need, kes oma tegevusega on eeskujuks teistele. Siinjuures ei ole oluline see, mis valdkonnast me räägime, üks ei saa ilma teiseta ja vastupidi: tervishoid, arhitektuur, kultuur, sport, haridus, ehitus, ettevõtlus või mõni muu valdkond. Olulised on inimesed ja kõik inimesed erinevates minimaailmades – maailmades, mis kokku annavad parajalt suure Eesti linna Kuressaare.

Tegusaid inimesi on palju

Kuressaare linn on juba pikki aastaid tunnustanud oma tänuga neid, kes eelneval aastal paistsid oma tegevusega mõneti rohkem silma kui teised, või tunnustanud neid, kes juba pikkade aastate vältel on oma tegevusega teinud Kuressaarest veel parema koha, kus elada, töötada või puhata. Samuti on tunnustatud neid, kes kaugemalt tulnuna on jätnud oma tegevusega jälje Kuressaare linnapilti või inimeste meeltesse.

Need ülesanded ei ole sugugi lihtsad, sest tegusaid inimesi on Kuressaares palju kõigis valdkondades ja igal aastal neist vaid üksikud välja valida on kõike muud kui kerge.

Kuressaare koosneb paljudest erinevatest tahkudest ja kõik need on omavahel seotud. Kõik need valdkonnad moodustavad terviku, terviku, mille nõrgimad lülid näitavad ära, kus on vaja järele aidata, ja terviku, mille tugevamad lülid annavad suuna, kuhu on võimalik jõuda.

Aastast aastasse on Kuressaare puhul räägitud elanikkonna vähenemisest kui meie nõrgimast lülist. See on väljakutse, mis on seotud töökohtadega ja just noori motiveerivate töökohtadega. Täna siia kutsutud ettevõtjad on väga heaks näiteks, et töökohti ja palganumbreid on võimalik liigutada suunaga üles. Oluline ei ole siinjuures absoluutne number, vaid just see soov seda teha.

Me teame, et oleme Eesti majanduse väike osa, ja teame ka seda, et aasta 2015 oli ettevõtluses suurte väljakutsete aasta ning palganumbrid kasvasid ennekõike firmade kasumite arvelt. Seda enam tuleb nende ettevõtete omanikke ja juhatajaid tunnustada.

Kuressaare linn ja kogu Saaremaa on praegu suurte muutuste tuules ning seda nii kohapealsete otsuste kui ka riigi otsuste taustal. Ma ei kavatse aga täna taas peatuda meie suurimatel väljakutsetel – nagu näiteks haldusreformil, arstiabi kättesaadavusel, praamiliiklusel. Samuti ei soovi ma täna, parimate tunnustamise üritusel, peatuda seni Kuressaares tehtul ega ka kavandatavatel töödel, selleks on teised üritused.

Head Kuressaare linna kodanikud, meie külalised! Meil kõigil on olemas see võimalus ja see õigus, et me saame asju mõelda enda jaoks keerulisemaks või siis mitte.

Mulle meeldib väga üks Lennart Meri ütlemine, kus ta lausub järgmist: “Nägin riietest, et ta ei ela just jõukalt, ja küsisin, kas on ka raske. Ta vaatas mulle arusaamatult otsa. “Mis loeb raskus, kui süda on vaba,” ütles see elu näinud külanaine. Ma ei ole kunagi nii poeetilist ja samal ajal poliitiliselt nii täpset vastust kuulnud.”

Põhjus, miks mulle see ütlemine meeldib, on see, et mul on tunne, et paljud inimesed meie ühiskonnas ei soovi, ei taha või ei oska nii mõelda. Ma sooviksin, et me kõik oskaksime rohkem mõelda nagu see külanaine. Ärme teeme asju, mis ei jäta meie südant vabaks. Jah, need südametunnistuse piirid on erinevatel inimestel erinevatel kõrgustel, aga ega need vahed siiski nii suured ka ei ole. Me oleme kõik inimesed oma nõrkuste ja tugevuste, oma unistuste ja oma reaalsusega.

Oskus ammutada uut energiat

Eesmärk ei saa olla muretseda iga päev selle pärast, mis on halvasti. Kuressaare võiks olla lisaks kõige turvalisemale linnale Eestis ka kõige rõõmsamate inimestega linn Eestis.

See ei tähenda aga, et me ei peaks püüdlema veel kõrgemale ja veel julgemalt väljakutsetele vastama.

Äripäeva valitud aasta ärimees, Euroopa suurima pelletitootja Graanul Invest omanik Raul Kirjanen ütles ühes intervjuus: “Kõige hullem, et paljud otsustajad arvavad, et kõik on hästi. Kui riigipead otsustavad midagi plaani põhjal ja eksivad, siis on see väga okei, aga on tükk maad halvem, kui midagi ei otsustata, sest ei ole pikaajalist plaani ja ei taheta võtta vastutust.”

Kuressaares ei ole kindlasti kõik hästi ja linnapeana ei ole ma ka paljude asjadega rahul. Aga see ongi edasiviiv jõud. Meie südamed on vabad, aga see ei tähenda, et meie mõistus, meeled ja hing ei otsiks uusi arenguid meie linna veel paremaks muutmiseks. Tagasilöökidest, vastutöötamisest, ebaõiglusest tuleb osata ammutada uut energiat. Rahulolutunne linna juhtimisel on esimeseks märgiks, et aeg oleks taanduda, töö on tehtud. Loodan, et see tunne ka mind kunagi tabab.

Ma tänan siiralt teid kõiki, kes te olete täna siia tulnud. Neid, keda sooviksin tänada, ja neid, keda sooviksin tunnustada, on kümneid, kui mitte sadu, aga just teie siin raekoja saalis olete 2015. aasta parimate jäämäe veepealne osa. Osa, mis paistab välja ja mida on märgatud just nüüd ja praegu. Te olete inimesed, kelleta meie linn saaks oluliselt halvemini hakkama, kui kasutada ühe rootsi kirjaniku sõnaseadet meie linnale kohandatuna.

Soovin teile ilusat aasta jätku, lumerõõmude nautimist ja uute lennukate ideede, väljakutsete ja eesmärkide leidmist.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 363 korda, sh täna 1)