Saarlased ei kiirusta tervisekeskustele raha küsima (1)

Praeguse seisuga kavatseb esmatasandi tervisekeskuse rajamiseks Euroopa Liidu toetust taotleda Saare maakonnast kindlalt vaid Kuressaare haigla.

Tervisekeskuste nüüdisajastamise määruse järgi on Saare maakonda planeeritud kaks esmatasandi tervisekeskust – Kuressaarde ja Orissaarde. Kuressaare keskuse filiaalidena nähakse aga Kärla ja Leisi alevikku.

Investeeringutaotluste vastuvõtt tervisekeskuste projektidele hakkas pihta eile ja kestab 9. maini.

“Muidugi osaleme selles,” kinnitas SA Kuressaare Haigla juhatuse liige Märt Kõlli, lisades, et dokumentide esitamisega siiski ei kiirustata. “Kasutame ikka oma 75 päeva ja võib-olla teeme oma plaane veidi ümber ka,” ütles Kõlli.

Haigla kavatseb tervisekeskuse rajada endisse polikliinikukorpusse. See, kui palju keskuse ehitamine maksma läheb, sõltub Kõlli sõnul seal tööle hakkavate perearstide arvust.

“Praegu on meil perearstidega kuus eellepingut, aga loodame neid juurde saada,” rääkis Kõlli.

“Sellise mahu puhul on võimalik taotleda eelfinantseerimist 1 300 000 euro ulatuses, millele lisandub omaosalus.”

Mullu detsembris selgus, et praegu Kuressaares Kastani tänaval Saaremaa Valsi spaa hoones töötavad perearstid soovivad endale uue keskuse ehitada bussijaama taga asuvale tühjale krundile Tallinna tänava ääres, keskuse ehitamine sõltub aga Euroopa Liidult toetuse saamisest.

Küsimusele, kas OÜ-l Kuressaare Perearstikeskus on kavas toetusele kandideerida, vastas perearst Kerli Jaagosild: “Meie juhatus kohtub meie projektijuhiga alles järgmise nädala algul ja siis otsustame.”

Puudub tohtrite nõusolek

Mullu juunis kirjutas Saarte Hääl, et ettevõtjatel Jaana ja Üllar Tanibergil on kavas rajada endisesse Orissaare eriinternaatkooli tühjalt seisvasse hoonesse esmatasandi perearstikeskus. Ka vallavanem Vello Runthal kinnitas toona, et asjal on jumet.

Eile tunnistas vallavanem aga, et praegu pole siiski kindel, kas tervisekeskuse jaoks raha taotlema üldse hakatakse. “Selle projekti üks kohustuslik tingimus on Orissaare ja Muhu perearsti allkiri, neid aga ei ole,” põhjendas Runthal. “Selle komistuskivi taha ongi asi praegu seisma jäänud.”

Ida-Saaremaale ja Muhule vajalik

Vallavanema hinnangul on tervisekeskus Ida-Saaremaa ja Muhu rahvale väga vajalik. “Mitte ehk lühiperspektiivis, kuna perearstisüsteem toimib Muhus ja Orissaares praegu väga hästi,” rääkis Runthal. “Mis saab aga siis, kui meie tublid arstid pensionile jäävad? Kui meil oleks korralik tervisekeskus, otsustaks ehk mõnigi noor perearst siia tulla.”

Ka Jaana Taniberg selgitas projekti pidurdumist sellega, et tarvis on kolme perearsti nõusolekut. Tema sõnul on lisaks Muhu ja Orissaare tohtritele ühendust võetud ka Valjala perearstiga.

“Praegu on mõttepaus, kuidas edasi minna,” tõdes ta. “Mis edasi saab, ei oska ma veel öelda. Kui me perearstidelt nõusolekut ei saa, pole midagi teha.”

“Ärme alustame jälle nullist, vaid arendame seda, mis meil on,” põhjendas perearst Elo Lember oma vastuseisu uue tervisekeskuse rajamisele. “See on meie otsus, et meie, kes me oleme üle 50-aastased, ei ole enam need inimesed, kes tahaksid kõike nullist alustada. Seda enam, et teenuste ulatus ei ole ikka veel teada.”

Leisi räägib läbi linnaga

Selles osas, kas Leisi vallavalitsus taotleb raha tervisekeskuse filiaali rajamiseks, pole vallavanem Ludvik Mõtlepa sõnul kahjuks veel midagi täpsemalt kommenteerida.

“On idee ja käivad läbirääkimised Kuressaare haiglaga nende projekti koosseisu lülitumiseks,” rääkis ta. “Kavandanud oleme selle Leisi keskkoolihoone ühte tiiba. Otsuseid aga veel ei ole ja hinnanguid hakkame alles koostama.”

 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 680 korda, sh täna 1)