Salmele plaanitakse kahte hiigeltuulikut (9)

UUED TUULIKUD SALMELE: Suuremate ringjoontena on plaanil märgitud Eleoni tuulikute asukohad (kõige põhjapoolsem suur ring on olemasolev ja allesjääv Eleoni tuulik, kaks suurt ringi on uued Eleoni tuulikud) ja väikeste ringidena demonteeritavad kuus tuulikut. Repro

UUED TUULIKUD SALMELE: Suuremate ringjoontena on plaanil märgitud Eleoni tuulikute asukohad (kõige põhjapoolsem suur ring on olemasolev ja allesjääv Eleoni tuulik, kaks suurt ringi on uued Eleoni tuulikud) ja väikeste ringidena demonteeritavad kuus tuulikut.
REPRO

Vennad Sõnajalad tahavad Salme tuulepargis kuue väiksema asemele püstitada kaks suurt, 175-meetrise tornikõrgusega tuulikut.

Teisipäevase Saarte Hääle uudisloo “Salmekad sõdivad uue ja vägeva tuuliku vastu” täpsustamiseks helistas toimetusse Salme vallavolikogu aseesimees Valdur Kanne, kes juhtis tähelepanu sellele, et vahepeal on toimunud veel mitmed arengud.

Nimelt esitas Eesti Elekter AS-i juhatuse liige Andres Sõnajalg juba septembris Salme vallavalitsusele taotluse projekteerimistingimuste väljastamiseks Salme tuulepargis viie Enercon E40 ja ühe Vestas V39 tuuliku asendamiseks kahe uue põlvkonna Eleon 3M tuuliku vastu.

Taotluses märkis Sõnajalg, et vastavalt kehtivale Saare maakonna tuuleenergeetika teemaplaneeringule on uue tehnoloogiaga tuulikute lubatud maksimaalne tornikõrgus 175 meetrit ja rootori maksimaalne diameeter 150 meetrit.

“Seetõttu palume väljastada projekteerimistingimused vastavate maksimaalsete näitajatega. Eleoni tuuliku nimivõimsus on 3 MW. Antud juhul on tegemist Salme tuulepargi tuulikute kaasajastamisega,” kirjutatakse taotluses.

Valdur Kanne täpsustas, et planeeritavad tuulikud on sada meetrit kõrgemad, kui kehtiv detailplaneering lubab. Tema sõnul ei ole tegu mitte lihtsalt müraga, vaid lausa piinamisega.

“Mingeid mõõteriistu, millega müra mõõta, mul pole. Ma saan rääkida sellest, kuidas see mind ja minu külalisi piinab. Kogu aeg räägitakse labade lahmimisest tekkivast helist, kuid selle maheda mauh-
mauhiga harjub ära. Hoopis hullem on ilmselt isoleerimata või puuduliku isolatsiooniga gondlitest tekkiv vilin – nagu suur segumasin töötaks kogu aeg seina taga,” rääkis Kanne.

See hääl jõuab tema majani vaid ida- ja põhjatuulega, mida Sõrves esineb harva. “Kui on, siis piinab nii, et magada ei saa, see madalsageduslik võnge ja kiunuv ou-ou,” kurtis Kanne.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 827 korda, sh täna 1)