Muuseumiöö: vandiraiujatest kalamehejuttudeni

Laupäeval ees ootav muuseumiöö on tänavu inspireeritud merekultuuriaastast, kandes pealkirja “Öös on laineid”.

Lained hakkavad loksuma ka Saaremaa muuseumis ja selle filiaalides, kus külastajaid ootab tõeliselt rikkalik programm. Roosas saalis alustavad merejuttudega Saaremaa merekultuuri seltsi eestvedaja Rein Sepp ja põline meremees Heino Kommel. Teemaks on Saaremaa meeste kalapüügiretked Angolasse. Seejärel võtab jutujärje üle mereajaloolane Bruno Pao, kes tutvustab ja näitab kahte 1980. aastate algusest pärinevat dokumentaalfilmi.

Piiskopi eluruumis saab aga merendusõppejõu Valdur Linnu ja tema abiliste juhendamisel õppida peamisi meremehetarkusi: näiteks sõlmede sidumist, morsekoode ja laevade signaallippude tundmist.

Kohtusaalis tutvustab aga Saarte Kalanduse tegevjuht Heino Vipp lähemalt kalurite elu. Hiljem saab sõna elupõlise harrastuskalamehe Evald Trei tütar Liane Trei, kes meenutab kaluri peres üleskasvamist ja vestab värvikaid lugusid “havide hirmuks” kutsutud isa kalurielust. Lisaks on kohtusaalis avatud näitus Evald Trei tehtud kalapüügilantidest.

Kalamehejuttudele vahelduseks saab linnuse erinevates saalides kuulata mitmeid minikontserte. Lisaks jagub tegevust ja ekskursioone linnuse hoovi ja lossivallidele ning ka Aavikute majamuuseumi. Päris laineid saab aga vaadata Kuressaare kolledži väikelaevaehituse kompetentsikeskuses, kus lainete show kestab südaööni välja.

Muuseumiöö kunstilise poole eest hoolitseb Maria Evestus, kes avab linnuse Tornikohvikus näituse “Merelood”. Kunstniku sõnul on väljapaneku üldmulje kevadiselt karge, pisut tume ja jahe, ent kohati ka lustakalt helklev nagu meri ise. Näha saab nii merineitseid kui ka muid veealuseid loomi Evestusele omastel kihilistel taiestel.

Mihkli talumuuseumis on muuseumiöö pühendatud vandiraiujatele ja kunagise meremehe Otsa Villemi lauludele. Esimesed olid randlased, kes merehätta sattunud purjelaeval masti toetavad vandid läbi raiusid. Eesmärgiks oli kohaldada ranna tavaõigust, mis lubas murdunud mastidega laevadelt saaki röövida. Vandiraiujatest räägib Taimo Oolup.

Muuseumiöö täpse programmiga saab tutvuda Saaremaa muuseumi kodulehel.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 324 korda, sh täna 1)