See on sinu elu, mille suitsuandur päästa võib!

Vaatamata sellele, et tulekahjude arv Eestis tasapisi langeb ning eluhoonete põlenguid ja nendes hukkuvaid inimesi jääb järjest vähemaks, on 2016. aastal Eestis tulekahjude tagajärjel hukkunud üle kolmekümne inimese. Viimati hukkus Lääne päästekeskuse piirkonnas tulekahjus oktoobri lõpus mees Raplamaal. Kõnekas on siinjuures fakt, et see tulekahju oli Raplamaal 22 kuu jooksul esimene inimohvriga põleng. Ärevaks teeb asjaolu, et talv alles algab ja kütteperiood võtab järjest enam tuure.

Tulekahju tekkes ei ole midagi müstilist! Üks vale liigutus, tähelepanu hajumine, hoolimatus, teadmatus – ja õnnetus juba juhtubki. Eksimine on inimlik ja seda ei saa tõenäoliselt kunagi päris miinimumini viia, kuid selle tarbeks ongi meil abiline, mis võimalikust ohust varakult teada annab ja suudab ka magaja äratada.

Suitsuanduri olemasolu ja korrasolek on majapidamises hädavajalik! Oluline on teada, kas laes vilkuv elupäästja on töökorras ja ega selle patarei ole tühjaks saanud. Selleks tuleb oma “sõpra” kord kuus nupule vajutusega testida.

Meeles tuleb pidada ka seda, et valesse kohta paigaldatud suitsuandur ei täida oma funktsiooni ja ei päästa vajalikul hetkel kellegi elu. Suitsuandur võiks olla paigaldatud kõikidesse elu- ja magamistubadesse. Jah, seadus nõuab küll vaid ühte suitsuandurit, kuid soovitame kindlasti paigaldada neid rohkem.

Andur reageerib tulekahjust tingitud suitsule juba siis, kui põleng on alles algusjärgus ning sellele on veel võimalik ise piir panna või hoonest väljuda. Suitsuandur on sinu sõber ning see on sinu elu, mille ta päästa võib!

Kööki ja vannituppa ei ole mõtet suitsuandurit paigaldada. Nendes ruumides reageerib see toidu- või veeaurudele ja annab valehäiret, tekitades asjatut paanikat.

Toas suitsetajad teavad samuti, et andur muutub üsna tüütavaks, kui sigaretti tõmmata suitsuanduri läheduses. Samas on üks sagedasemaid tulekahju põhjuseid just hooletu suitsetamine. Ja see juhtub just nimelt seetõttu, et suitsetajad eemaldavad suitsuanduri laest. Neil on tegelikult mitu valikut – jätta suitsetamine maha või suitsetada välitingimustes –, kuid enamasti valivad nad hoopis selle võimaluse, et muudavad suitsuanduri kasutuks. Tõsiasi on aga see, et nii kaob lootus, et nad õnnetuse korral võiksid sellest eluga pääseda.

Lisaks suitsetamisele on üks sagedasemaid tulekahjude põhjustajaid ülekoormatud elektrijuhtmestik. Olge head ja veenduge, et teie kodus on elektrisüsteemid korras, vana juhtmestik uue vastu vahetatud ja oht viidud miinimumini. Riskida pole mõtet, sest tagajärjed ilmnevad ootamatult ning võivad olla suured. Kui probleemidele aegsasti jälile jõuda, ei ole ka kulutused nende lahendamiseks hirmkallid. Kui veel kokkuhoiust rääkida, siis seda on võimalik saavutada näiteks sellega, et te ei hoia oma elektriseadmeid asjatult elektrikontaktis. Nii ei kulu elektrit ja on ka turvaline.

Veel kord, kodune tuleohutus algab pisiasjadest – õigesti paigaldatud ja töökorras suitsu-andur, korstnapühkija hooldatud küttekolded, kontrollitud elektri-juhtmestik ning inimese õige ja ohutu käitumine oma kodus. Kui teie oma kodus on kõik korras, siis vaadake üle, vajadusel abistage ja andke nõu ka oma lähedastele, sõpradele ja tuttavatele. Märkamine on hoolimine!

Eva-Maria Rand, Lääne päästekeskuse ennetaja

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 62 korda, sh täna 1)