Kapsamaagia ehk paastumaarjapäev naiskodukaitse Orissaare jaoskonnas

Paastumaarjapäev on üks tähtsamaid kevadtalviseid pühi, mille juures on olulisemad järgmised jooned ja nimetused: kevade alguspäev, naistepüha, kapsapüha, maagilise edu ligimeelitamise püha.

Naiskodukaitse Orissaare jaoskond alustas seda tähtsat naistepüha mälestusküünla süütamisega ja küüditatute mälestushetkega. Möödus ju 68 aastat märtsiküüditamisest Eestis. Paastumaarjapäeva juhatas sisse Maidi aia- ja paastujuttudega. Pikemalt peatus ta koliva tähtsusel ja valmistamisel paastuajal. Meie laualt ei puudunud rituaalsed toidud: pannkoogid, karask ja kuivatatud kala, mille juurde jõime punast jooki värskete jõhvikatega. Seda saatis mõnus naiste jutt selle päeva kommetest ja uskumustest.

Kuna maarjapäev on üks rõõmsameelne püha, õnnitlesime meie kodutütreid nende möödunud sünnipäeva puhul, mida paljud kodutütred tähistasid peoga Tallinnas. Kõik Orissaare kodutütred ja nende juhendaja said väikese kingituse.

Paastumaarjapäeval on meil kombeks siduda puuoksa külge oma soovidega lint. Oleme seda teinud juba palju aastaid ja oks on saanud täis soove, millest osa on täide läinud ja osa täitmisel. Naiste ellu toob ikka elevust mehele saamise ennustamine. Seekord naeratas õnn ühele neiule meie hulgast: aukülaline Vicky valis kiiresti ja ettevalmistunult välja kindla kandidaadi.

Käsitöö on sellel päeval küll keelatud, aga meie tegime näputööd. Lõikamine ja liimimine muutus vahepeal küll üle jõu käivaks, kuid siis tulid appi tugevad teoreetikud. Marleeni juhendamisel valmisid kaunid kanzashi-prossid, mis olid imetlemist väärt.

Meie põnevast päevast said osa ka meie head naabrid, nad kuulasid huviga, millised kombed selle päevaga seonduvad, ja said oma rohketele küsimustele vastused.

Päeva lõpetasime lõbusa Tähtede mänguga, mille esimesed kolm kohta said premeeritud 1 euroga.

Aeg ruttas omal kiirusel ja päeva lõpuks olid tehtud juba ka plaanid järgmiseks paastumaarjapäevaks, sest see traditsioon meeldib kõigile väga.

Anneli Pitk

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 49 korda, sh täna 1)