Laadla leivapäev toimub koos kuningriigi sünnipäevaüritustega

Kui varasematel aastatel on traditsiooniline Laadla leivapäev toimunud augusti alguses, siis tänavu leiab koduleiva võistumekkimine Taga-Sõrves aset mõnevõrra hilisemal ajal, täpsemalt aga 19. augustil.

Ürituse ühe korraldaja, Torgu vallavolikogu liikme Kaupo Vipi sõnul on leivapäeva toimumisaja edasilükkumise peamine põhjus seotud Torgu kuningriigi juubelisünnipäeva tähistamisega.

“Möödub ju tänavu augusti teisel poolel täpselt 25 aastat päevast, mil kuulutati välja Torgu kuningriik,” ütles ta. “Kuna 20. augustile oleme kavandanud kuningriigi sünnipäeva piduliku tähistamise üritused, siis otsustasime, et umbes samal ajal võiksime tänavu korraldada ka Laadla leivapäeva, mis on järjekorras juba üheteistkümnes.”

Torgu kuningriik kuulutati Taga-Sõrves ametlikult välja 1992. aasta 18. augustil. Selle põhjus oli äsja taasiseseisvunud Eesti Vabariigi võimuorganite juriidiline apsakas.

Nimelt allkirjastas Eesti Vabariigi ülemnõukogu toonane esimees Arnold Rüütel 30. juulil 1992. aastal seadluse, millega kinnitati Salme valla omavalitsuslik staatus. Seadluses oli lause: “Kinnitada erandina Salme valla omavalitsuslik staatus tema praegusel haldusterritooriumil, välja arvatud endise Torgu valla maa-alal…”

See tähendas aga, et kunagise Torgu valla alasid ei peetud de jure enam Eesti Vabariigi osaks, Taga-Sõrve kuulutati n-ö eksterritoriaalseks piirkonnaks ja sealne elanikkond kaotas õiguse oma elu korraldamiseks kohaliku omavalitsuse kaudu. Alles 1993. aasta märtsis võttis nüüd juba Eesti Vabariigi riigikogu vastu otsuse, millega ametlikult taastati Torgu vald varasemates piirides.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 564 korda, sh täna 1)