MTA hoiatab teraviljakasvatajaid ja kokkuostjaid libavahendajate eest

Seoses teravilja ja õlikultuuride koristus- ja kokkuostuperioodi algusega soovitab maksu- ja tolliamet (MTA) põllumeestel ja kokkuostjatel olla tähelepanelik libavahendajate suhtes, kes jätavad kauba eest tasumata ja hoiduvad maksukohustusest.

Maksu- ja tolliameti maksuauditi osakonna juhtiva maksuaudiitori Kaia Kollo sõnul on teravilja kokkuostjad eelmistel aastatel sageli kokku puutunud olukorraga, kus kiirel kokkuostuperioodil tekib hulgaliselt ebaausaid vahendajaid, kes koguvad teraviljakasvatajatelt vilja kokku, tarnivad selle suuremate kokkuostjateni, kuid jätavad tehingutelt maksud tasumata.

“Kuna libavahendajad kipuvad arveldama sularahas, siis võib teraviljakasvatajatel olla hiljem ka keeruline esitada tõendeid tehtud tehingute kohta ning osast kokkulepitud tasust võivad nad hoopis ilma jääda,” lisas Kollo.

Ameti poolt eelmisel aastal tehtud koostöö suuremate teravilja kokkuostjatega parandas oluliselt sektori konkurentsitingimusi ja vähendas maksukahju mitmekordselt. Seetõttu soovitab maksu- ja tolliamet ka tänavu kõigile osapooltele varuda tehingu sõlmimisel aega, et veenduda, kellega tehinguid tehakse ja kas tegemist on usaldusväärse partneriga.

Soovitused põllumeestele ja kokkuostjatele:

Eelistada korrektselt vormistatud tehinguid. Soov vormistada tehing kiiresti ja tingimata sularahas võib viidata ebausaldusväärsele tegevusele.

Kontrollida tehingu hinna vastavust turuhindadele. Tihti on ebausaldusväärse tehingu tunnuseks tehingu hind, mis on turuhinnast oluliselt madalam või kõrgem ja sellisel hinnaerisusel puuduvad loogilised majanduslikud põhjendused.

Eelistada tehingupartnereid, kelle taust on usaldusväärne. Kui ettevõtte taust ei ühti pakutava kauba/teenuse olemusega, ettevõttel puudub reaalne tegevuskoht ja ärialane ajalugu, tasub olla ettevaatlik.

Võimalikest libavahendajatest on võimalik maksu- ja tolliametit teavitada telefonil 800 44 44 (tasuta, 24 t) või e-posti aadressil vihje@emta.ee.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 169 korda, sh täna 1)