Kliendid kasutavad agaralt H&M-i rõivakogumiskaste

Läinud laupäeval Auriga kaubanduskeskuses uksed avanud rõivakauplus H&M lükkas taas hoo sisse ka kasutatud rõivaste kokkukogumisele.

Kui varem võttis riideannetusi vastu Humana Kuressaare kauplus, siis nemad lõpetasid selle tegevuse läinud sügisel. Kasutatud riideid on vastu võtnud ka MTÜ Meelespea, ent nemadki teatasid mõne aja eest, et teevad annetuste vastuvõtmises pausi.

H&M tõi riiete annetamise võimaluse aga tagasi. “Meil on hea meel tõdeda, et Kuressaare kaupluses on rõivakogumisaktsioon juba hoo sisse saanud,” kinnitas H&M-i esindaja Ester Kannelmäe. “Rahvas tunneb võimaluse vastu huvi ning vaatamata faktile, et kauplus on olnud avatud vaid mõningaid päevi, on kasti juba ka vanu tekstiile toodud,” ütles ta.

Kannelmäe tõdes, et ligi 95% rõivaid, mis ära visatakse, saaks uuesti kanda või taaskasutada. Nõnda oli H&M esimene moeäri, mis käivitas 2013. aastal üleilmse tekstiilesemete ümbertöötlemise ja taaskasutamise algatuse. “Praeguseks on kogutud üle 32 000 tonni rõivaid – see on suurem kogus, kui kulub 100 miljoni T-särgi valmistamiseks,” nentis Kannelmäe.

Kliendid saavad H&Mi kauplustes asuvatesse kogumiskastidesse tuua kõik oma vanad tekstiilid. Seejuures pole oluline esemete kaubamärk ega ka seisukord. “Näiteks sobib kasti tuua paarilise kaotanud sokke, rõivaid, mille pesumasin on liiga kitsaks pesnud, vanu ja kulunud voodilinu ning käterätikuid,” kõneles Ester Kannelmäe.

H&Mi tegevdirektor Karl-Johan Persson tõdes algatuse käivitamisega seoses, et kogumisalgatus on mõeldud eeskätt keskkonnahoiuks. Lühemas perspektiivis on selge visioon vältida raiskamist ja vähendada prügimäele sattuvate jäätmete kogust. “Pikemas perspektiivis soovime aga leida lahenduse, mis võimaldaks kõikide tekstiilkiudude ümbertöötlemist ja taaskasutust.”

Kannelmäe kinnitusel on kliendid aktsiooni hästi vastu võtnud.

Iga H&M-i kogumiskasti toodud rõivakoti eest saab klient tänuks ühe –10% allahindluskupongi, mille saab lunastada järgmisel ostul ja mis kehtib ühele esemele. Üks inimene võib tuua maksimaalselt kaks kotti päevas, mille eest saabki kupongi.

Kogutud rõivastega tegeleb H&M-i partner I:Collect, mis on üks maailma juhtivatest tekstiili taaskasutusega tegelevatest firmadest.

Kogumisalgatusest saadud tulu annetatakse fondile H&M Foundation ja see on suunatud tekstiilkiudude taasringluse innovatsiooniprojektidele. Lisaks annetatakse igalt algatusega kogutud rõivakilogrammilt heategevusorganisatsioonile 2 eurosenti. Algatuse algusfaasis oli selleks UNICEF Eesti, 2015. aastast tehakse koostööd aga SOS Lastekülade Eesti Ühinguga.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 2 373 korda, sh täna 1)