LUGEJA KÜSIB: Meie kontoritöötajatel on viimasel ajal… (1)

Meie kontoritöötajatel on viimasel ajal tekkinud küsimused seoses ruumis levivate elektromagnetväljadega ja nende mõjuga tervisele. Kas tavalises kontoris, kus pea kogu töö tehakse arvutiga, on elektromagnetvälju? Kui jah, kas siis on tegemist terviseriskiga?

Vastab Indrek Avi, tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant:

Tänapäeva töökeskkonnas puutume suurema osa ajast kokku elektromagnetväljadega, mida tekitavad kõikvõimalikud elektritoitel toimivad seadmed ja masinad. Seega esineb elektromagnetvälju ka kontori- ja olmeruumides.

Elektromagnetväljas viibimine võib avaldada inimese organismile otsest biofüüsikalist mõju. Uuringute alusel on kehtestatud kokkupuute piirnormid, mille ületamisel mõjutavad elektromagnetväljad inimese tervist ja ohutust juba lühiajalisel kokkupuutel olulisel määral. Tavapärastel kontoritöödel on väljad üldjuhul sadades või tuhandetes kordades piirnormidest madalamad. Seega on enamikus töökohtades elektromagnetväljadega kokkupuute tase väga madal ega kujuta endast inimesele ohtu.

Samas tuleb tähele panna, et piirnormist oluliselt madalamad elektromagnetväljade tasemed võivad häirida töötajale siiratud (sh kardiostimulaator) või kehal kantavate meditsiiniseadmete (sh insuliinipump) tööd ning seadme rikke korral töötajat ohustada.

Nende töötajate terviseriski tuleb üksikasjalikumalt hinnata töökeskkonna riskianalüüsi käigus. Tulemuste alusel saab vajadusel kavandada ja rakendada ennetustegevusi.

Tööandja kohustused elektromagnetväljadest tingitud terviseriskide vältimiseks või vähendamiseks töökeskkonnas on sätestatud vabariigi valitsuse määrusega “Töötervishoiu ja tööohutuse nõuded elektromagnetväljadest mõjutatud töökeskkonnale, elektromagnetväljadega kokkupuute piirnormid ja rakendusväärtused ning elektromagnetväljade mõõtmise kord”.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 288 korda, sh täna 1)