Läätsa kalurid pingutavad sadama nimel

Kohalik kalurite ühendus palub vallalt toetust, et paadisadama kai kindlustus renoveerida ning soetada seadmed kala lossimiseks ja jahutamiseks. Kuid kalurid ei istu ka ise, käed rüpes.

ASI ARENEB: Seni sadamas tehtu on Hans Varrise sõnul taganud selle, et väljapüügid on iga aastaga suurenenud ja juurde on tulnud ka noori kalureid.
MAANUS MASING

Jõudumööda tehtud renoveerimistööd on tasapisi aidanud elu sadamas taas käima lükata. Üht-teist on tarvis aga veel teha ning nõnda palubki MTÜ Kalurite Ühendus Läätsa Rand Salme vallalt toetust paadisadama kai nõlvakindlustuste renoveerimiseks. Kavas on ka soetada ja paigaldada kala lossimiseks ja jahutamiseks vajalikud seadmed ja vahendid.

Vallavalitsuse ja volikogu poole pöördunud kaluritest koosneva MTÜ hinnangul on projekti elluviimine ääretult vajalik, kuna sellega saab tagatud sadamast välja- ja sissesõidukanali puhastamine ekskavaatoriga, mis on operatiivsem ja palju odavam seni kasutatud ujuvsüvendajast.

Läätsa Ranna juhatuse liikme, staažika kaluri Hans Varrise sõnul oleks neil projektile toetuseks tarvis omaosalust 20 protsendi ulatuses. Omaosaluse suurus on Varrise sõnul veidi üle 6000 euro, ülejäänu on projektitoetus PRIA-lt. Kokku maksab projekt natuke üle 32 000 euro.

“Ise me sellist raha kokku ei saa, kalahinnad on nii väiksed,” arutles Varris. “Aga meie jaoks on see tähtis projekt, kuna puudutab just seda osa sadamast, kust me merele läheme.”

Varris tõdes, et kui vald neile vastu tuleb ja neid toetab, võib Läätsal oma kümme aastat jälle rahulikult edasi elada. Seni sadamas tehtu on taganud selle, et väljapüügid on iga aastaga suurenenud ja juurde on tulnud ka noori kalureid.

Algstaadiumis on näiteks ka väiksemahulise külmhoone rajamise idee. Kõik see annab kohalike kalurite kinnitusel alust ja usku, et rannaküla elab edasi – sadam on avatud kõigile soovijaile: kutselistele rannakaluritele, harrastuskaluritele ja huvisõitjatele. Seega loodavad nad, et volikogu mõistab nende muret ja tuleb neile vastu.

Salme volikogu järgmine istung toimub sel reedel. Vallavanem Kalmer Poopuu sõnul tutvustab ta seal küll Läätsa kalurite projekti, kuid ilmselt jääb otsuse langetamine siiski volikogu järgmise kuu istungile.


Müüvad merevaatega kinnistut

Sadama korrastamise nimel on kalurid asunud ka ise tegutsema ja üritanud juba mõnda aega müüa neile mittevajalikku kinnistut, millele võiks keegi näiteks mereäärse kodu rajada. Seni pole aga ostjat leitud.

“See on tegelikult nii ilusal merekaldal. Osaliselt jääb ta küll keeluvööndisse, aga et seal enne juba hoone peal oli, siis on ta elamumaa,” kõneles Hans Varris. “Väga perspektiivikas koht on, asfalttee tuleb õue, elekter ja vesi on olemas – no mis sa veel tahad! Vaata muudkui merele ja imetle ta mängu.”

Kinnistu suurus on 0,6 ha ning hinda saab küsida Varrise käest. Nii palju võib öelda, et kauplemisruumi on. Kalurid jätkavad seega müügitööga ja loodavad eduka müügi korral lahendada sadamas mitmed muudki küsimused. Soetada nt hiljuti korda tehtud sadamahoone saali uut mööblit. “Kuid teisi töid on veel kui palju – näiteks suplusranna jaoks on ka raha tarvis,” märkis Varris.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 587 korda, sh täna 1)