Täna alustab Kuressaare linnavolikogu Saaremaa haridusajaloo ühe tähtsama otsuse lõplikku arutamist. Iseasi, kas sellega täna lõpuni jõutakse või saab sellest otsusest Kuressaare linnavolikogu eksistentsi väärikas lõppakord septembris.
Jutt käib riigigümnaasiumist ja sellega suurel määral kogu Saaremaa hariduselu ümbertegemisest.
Selge on see, et teema number üks on hariduse sisu ja kvaliteet. Linnavalitsusel on ambitsioonikas plaan – luua Eesti parim keskharidust andev kool. Unistada tulebki suurelt. Teostamine on alati keerulisem.
Kõikide muude küsimuste juures kerkib ikka ja jälle inimeste meelde ja keelele küsimus, mis saab seniste koolide järjepidevusest. Sisuliselt peaks ju seega jaanipäeval 2022 lõpetama seniste koolide viimased lennud ja kõik muutub. See teeb kurvaks. Järjepidevus lõpeb. Asemele tekib uus ja praegu tundub, et ka kuidagi steriilne haridusasutus. Selle põhjal ei saa muidugi eeldada, kas ta on halb või hea.
Kui kõik muu keeratakse pea peale, ehk tasuks siiski vaagida võimalust riigigümnaasiumiga jätkata ühe praeguse gümnaasiumi liini. Sümbolina. Kuressaare gümnaasiumi vilistlasena on seda küll raske öelda, aga loogilisem tunduks, kui riigigümnaasium jätkaks Saaremaa ühisgümnaasiumi liini. SÜG on ikkagi oma erinevates vormides olnud juba üle-eelmisest sajandist Kuressaare ja ka Saaremaa hariduselu ajaloolise tõrviku kandja. Riigigümnaasiumi plaanitakse Garnisoni tänava kinnistutele. Praeguse SÜG-i eelkäijad on tegutsenud ka Garnisoni 16 asuvas majas.
Kui riigigümnaasiumina jätkaks SÜG, ei tohiks see muidugi tähendada, et uuest koolist peaks saama SÜG-i koopia. Ei tohigi saada. Uus kool peab olema oma nägu ja võtma üle kõik selle hea, mis on praegustes koolides olemas.
Loomulikult ei loe nimi suurt midagi, aga samas jällegi nii palju.
Traditsioon on mõiste, milline jääb rahvus-romantilisse ajastusse. Tänases multikulti maailmas on traditsioon takistav tegur. Tegelastel, kellede tõttu multikultilist “maailmavaadet” tekitatakse puuduvad rahvuslikud juured ja traditsioonid. Ja mis traditsioone saab olla rahvastel, kes elavad nagu käod (kägu on lind, kes poetab oma muna teiste lindude pesa kurna, vabastades end sellega tüütust järglastega tegelemise probleemist). Seega tuleb igati võidelda traditsioonide vastu. Ja parim koht alustamiseks on kool, kus saab laste mõtteid suunata õiges suunas. Nii nagu vaja.
SÜG ega KG ei tohi kumbki tunda end kaotajana. Selles osas oleks parim olnud riigigümnaasium Vanalinna Kooli ehk SÜG esimesse asupaika. Aga mis teha kui ruumi ehituseks vähe ja muinsuskaitse nõuded piiramas.
Mis sisusse puutub, siis ma küll väga loodan et nii SÜG kui KG tugevad õppesuunad säiluvad. Saaremaal võiks lisanduda merenduse suund ( merebioloogia, merefüüsika, navigatsioon jne)
Veel traditsioonist. Kõik me mäletame multikultilaste reaktsiooni meie suurimale traditsioonilisele üritusele – laulupeole. Väga ilmekad olid meediaväljaannetes avaldatud fotod mustanahalistest, kes seda üritust imestunud ja hirmunud nägudega jälgisid. Ja on mida vaadata. Sada tuhat ühest RAHVUSEST VALGET inimest tuleb vabatahtlikult kokku ja laulavad OMAS keeles oma RAHVAST, MAAST ja KODUST. Selle ürituse varjatud sõnumi kõrval kahvatuvad kõik Ameerika ja Euroopa rassilised meeleavaldused. Samamoodi nagu tõstis laulupidu vererõhu lakke NLKP tegelastel, samamoodi teeb see murelikuks multikultilasi. Proua Presidendi sõnavõtud on ilmekas näide.
tagasi võinuks kirjutada artikli traditsioonist ja kui tähtis see on. Süki saanuks ju linn kujundada puhtaks gümnaasiumiks viimase kümne aastaga. Kuid linna hariduselu üle otsustaja võim, palk ja töökoht on olnud seni takkistuseks riigigümnaasiumi Saaremaale loomise teel.
Mania grandiosa.
Mis mõte on riigigümnaasiumil, kui kõik nagunii vastu võetakse ja õpetajad on ka nagunii samad, kes praegu siin on? Kust see taseme tõus tuleb? Praegu on SÜG vabariigis esimese kahekümne piirimail. Võin garanteerida, et riigigümnaasium seda ei saavuta.
Loogika on xxxi jutus sees aga vaatama asja sisu ka.
Riigieksamite keskmise tulemuse põhjal on Saaremaa Ühisgümnaasium Eesti 2016 aasta “koolide edetabelis” kohal 17 (180st)!
Riigigümnaasium ei saa mitte kuidagi sama taset saavutada, sest suure massiga Kuressaare Gümnaasiumi koht 68 kisub keskmise automaatselt alla. Leisi ja Orissaare (koht 38) mass on nii väike, et “planeetide liikumist” ei mõjuta eriti.
Siin polegi midagi garanteerida, asjadel on erinev eesmärk. Kui SÜGist alla keskmise õpilased KGsse saata, tõuseks SÜG edetabeli veelgi aga asjal pole muud mõtet, kui siis saaks ütelda, et näe – riigigümnaasium tegi asja kehvemaks! ;)
Need “liinid” peaksid jääma sinna majja, kus nad praegu on ning uus kool hakkab ajama oma “liini”. Riigieksam näitab eksamisoorituse keskmist tulemust koolis ja võib olla ka seda palju eksamiks on drillitud. Tippude võrdlemiseks tuleks siis ametlikult vastav võistlus ka välja kuulutuda.
Gümnaasiumite hea tase tuleb põhikoolidelt. Kui analüüsida,siis SÜGi lähevad ju Saaremaa erinevate põhikoolide paremik,sealt ka paremad riigieksamite tulemused. Ega ühed õpetajad teistest rohkem ja paremini õpeta. Ikka lastest oleneb ķõik-suurem õpihuvi,kodu väärtushinnangud jne.
Lodev õpikeskkond, kahtede “süü” veeretamine õpetajate kaela ja õpilaste laiskuse aktsepteerimine ning avalikkuse eest varjamine on ära rikkunud KGs paljud noored elud. Juhtkonna valed ja omakasupüüdlikud valikud on seal seadnud õpetajad, kes oma tööd südamega teevad, meeleheitlikku olukorda.