Mati Hint 80 – Professor Kavandist: “Minu vaade maale ja merele”

Esmaspäeval saab 80-aastaseks Orissaare valla Kavandi küla Rauna talu peremees, keele- ja ühiskonnateadlane, publitsist, Tallinna ülikooli emeriitprofessor Mati Hint.

KOOS ABIKAASAGA: Hubases Kavandi küla kodutalus võõrustavad Mati ja Juta Hint tihti ka külalisi.
MAANUS MASING

Kümme aastat tagasi ilmus Mati Hindi sulest raamat pealkirjaga “Minu vaade maale ja merele”. Trükise annotatsioonist saab lugeja teada, et see on väga isiklik pühendusteos tema noorena hukkunud pojale Madisele (1970–2001), sisaldades perekonnamälestusi ja Madise kirjutatu analüüsi. See on ka isa leinaaja päevaraamat, isa mõttelugu esimestel leina-aastatel. Samas on see raamat ühiskondlik: on süvenetud nelja sugupõlve Hintidesse ja nende lähikondsetesse.

Teadlase igapäevaseks jalutuskäiguks on saanud retked läbi metsa Kavandi surnuaiale oma poja hauale. Pereisa ei ela aga üksnes oma nukrates mälestustes.

Kalmuaiast tagasitulnuna, saades elujõudu, erksust ja kogudes mõtteid metsaradadel kõndimisest, istub ta taas oma uues elamus suure kirjutuslaua taha või arvutiekraani ette, et jätkata pooleliolevat kirjatööd või alustada uut.

Tegeleb liivi keelega

Neljapäeva hommikul võõrustavad Mati ja tema abikaasa Juta oma kaunis kodus lehemehi. Sisenejaile hakkab silma suur töölaud mitmesuguste trükistega. Kõrvaltoas köidavad pilku raamatud. Peremees ütleb, et kogus on 15 000 raamatut, lisaks arhiiv – 2000 ühikut.

“Juba suvel hakkasin mõtlema, järjest võtan uusi töid juurde. Lõpetamata asju on üsna palju. Sellel suvel olen tegelenud liivi keelega. See on asi, millega keegi teine ei tegele. Eestis on kolm-neli inimest, maailmas paarkümmend, kes liivi keelt oskavad,” rääkis professor Hint.

Heameelt tunneb ta samas kolleegide ühistööst, tuues näiteks Göttingeni ülikooli ja Tartu ülikooli keeleteadlaste koostööna valminud mammutköite liivi keele materjalidest. Viimasel ajal on Mati Hint kulutanuid palju aega ja energiat Rail Balticu projekti vastu võitlemiseks. “Väga kõva asjatundjate seltskond on veendunud, et see on kuritegu Eesti riigi ja eesti rahva vastu,” on professor Hint veendunud. Sellekohase avaliku kirja on ta saatnud ka peaminister Jüri Ratasele.

Uuringud ja arvutused näitavad Hindi sõnul, et Eestis ei ole nii palju kruusa ja liiva, kui suurehituse tarvis vaja läheb.

Kas teenekal keele- ja kirjamehel, ühiskonnategelasel on aega üldse juubelit pidada, kuna sellised probleemsed asjaajamised ja kirjatöö võtavad oma osa?

“Juubel on ainult üks piin, aga sellest ei pääse. Tallinna ülikool korraldab 8. septembril konverentsi, kus on ettekanded akadeemik Karl Pajusalult, eesti keele instituudi direktorilt Tõnu Tenderilt, minu kunagiselt üliõpilaselt Annekatrin Kaibapalult, kes on nüüd juba Soomes professor, ja kirjanik Jaak Urmetilt, kes on ka minu üliõpilane olnud.”

Juubel kui üks piin

15 aastat tagasi ilmunud raamatus “Keel on tõde on õige ja vale”, on nüüdne juubilar enda kohta öelnud: “Olen sündinud lõunaeestlasena ja suudan tartukeelsesse (halvemini võrukeelsesse ) jutuajamisse lülituda praktiliselt kohe.” Kuidas on aga saare keelega?

Mati Hint rääkis sissejuhatuseks loo, kuidas ta Saaremaale elama sattus.

“Kirjutasin juba vene ajal põhimõtteliselt täiesti uue eesti keele õpiku. Sain selle eest honorari 2500 rubla. See oli dotsendi aastapalk. Mul oli paar kursusekaaslast, kes siiakanti olid juba maakodud soetanud. 1982. aastal tulin seda kohta vaatama. Selle eest küsiti 2500 rubla ja ma ei hakanud kauplema ka. Nüüd on siin kõik uuendatud, ka uus maja ehitatud,” kõneles juubilar.

Saare keel külge ei hakka

Saare keel pole keelemehele aga väga külge hakanud. Professor väitis, et külas räägivad elanikud kirjakeelt ja nii ta igapäevaselt saare keelt ei kuulegi.

“Sünnikodu on ikkagi Lõuna-Eestis. Kunagi viiakse mind Rõngu surnuaeda puhkama. Siia me sattusime vaid sellepärast, et isakodus olid sees küüditajad. Minu õde võitles välja vanaisa talu ja seal me saame kokku. Esmaspäeval sealt just tulime,” toonitas professor.

Alles hiljaaegu naasis Mati Hint liivlaste maalt. See oli tema 30. retk liivlaste kunagisele asualale.

Teenekale juubilarile edasiseks samasugust vitaalsust ja erku meelt ka Saarte Hääle ja Kadi raadio poolt.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 630 korda, sh täna 1)