Kas rahu ja kära vastasseis muinastulede ööl on näiline? (6)

“Muinastulede öö on pigem vaikne ja mõtlik, mitte kärarikka jaanipeo sarnane üritus,” leiab muinastulede öö traditsiooni eestvedaja, saarlane Mairold Vaik MTÜ-st Tuleranda.

Muinastulede öö on muutunud aasta-aastalt aina populaarsemaks. Tänaseks on traditsiooni omaks võtnud sedavõrd palju inimesi, et mõned mereäärsed ettevõtmised hakkavad pikaaegseid traditsiooni hoidjaid ja ka looduse pärast muretsejaid mõneti häirima.

On arusaadav, et suvi on lühike ja nädalavahetused suurürituste jaoks loetud, ent kas tavalisele suurele kontserdile või mitmetunnisele kärarikkale ja ilutulestikuga festivalile ikka peaks muinastulede öö silti peale kleepima ja selle üritusega mere äärde trügima?

Selle vastu pole mul midagi, kui linnas või sadamas suurem kontsert toimub, näiteks noortele suunatud popmuusikaüritus – seal on teine publik ja keskkond. Kui seda tehakse aga ujumisrandades ja suisa looduses, peaks korraldajad enne ikka mõtlema, kuidas ja kas üldse selline ettevõtmine sinna sobib. Jäägu taolised üritused ikka inimkeskkonda, milleks sadamad ja linnad juba kujunenud on.

Eelkõige oma inimestele

Ise külastasin tänavu üht Saaremaal toimunud muinastulede öö rannaüritust – Laevninas esinesid rahvatantsijad, lõõtsamängija ja Eesti üks tuntumaid lauljaid oma kontsertkavaga (ainsaks instrumendiks süntesaator). Väga ilus õhtu oli, rahvast oli korraldajate sõnul küll varasemast rohkem, aga looduse jaoks talutavalt. Pole ka kuulda, et naaberrandades oleks kära üle kurdetud. Sel üritusel vesteldi palju merest ja selle olulisusest ning veeretati muid häid mõtteid, mis ongi selle õhtu mõttele vägagi lähedal. Lausuti ka tulepalve ja tehti juba traditsiooniks muutunud tegevusi. Korraldajad on teadlikult hoidnud seda joont, et üritus on eelkõige oma inimestele ega kasvaks väga rahvarikkaks ettevõtmiseks.

Halba sõna pole kuulda olnud ka Panga pangal toimunud ürituse kohta, kus esines üks Eesti paremaid bände. Kohal olnud tuttavatelt kuulsin, et bändi esinemisega oldi väga rahul –mängivad nad ju rahvapille ning nende repertuaari kuulub muu hulgas merelaule ja rahvalikke viise, mis muinastulede öösse sobivad. See bänd oma lauludega oli täiesti omal kohal ja kontsert ei toimunud ka just väga metsa või vee piiril.

Vaid paar kirja on mulle saadetud Panga panga ürituse kohta, et ürituse korraldaja polnud veebilehele muinastuled.ee ürituse infot üles pannes juurde märkinud, et sellele rannaalale sissepääs on tasuline. Rohkem kui 20 aastat on tavaks olnud, et kes tuttavaid või kõiki inimesi mere äärde kutsuvad, need külalistelt midagi vastu ei küsi, ka mitte piletiraha mere äärde pääsemiseks. Veel viis aastat tagasi ei olnud Eestis ühtegi piletiga rannaüritust, aga siis ei olnud traditsioon ka veel kasumi teenijate poolt üles leitud.

On mõistetav, et Eesti inimesed armastavad hulgakesi koos olles muusikat kuulata ja miks mitte ka muinastulede öö ajal, mil üheskoos suve ära saadetakse. Muinastulede ööl ei peaks see muusika olema aga nii vali, et teiste lõketeni ära kostab. Seda oleme oma meeskonnaga ka rõhutanud aastaid.

Tänavusel muinastulede ööl Vääna-Jõesuus ja Valgerannas käinud tuttavad ja teisedki Pärnu kandi inimesed on jaganud minuga oma muljeid, mis paraku pole kõik positiivsed. Vääna-Jõesuus toimunu kohta tõdeti, et neli aastat tagasi oli seal hea vaikne lõkkeõhtu, aga nüüdseks on see paisunud kärarikkaks ürituseks, mis kostab mitme kilomeetri kaugusele. Et ei teagi, kuhu mere äärde nüüd minna, ega ometi pea autoga nüüd kuhugi mujale randa minema.

Ilutulestik jäägu olemata

Mulle saadetud kirjades kirutakse ka häirivaid ilutulestikke. Olgu nende valjude kontsertidega, kuidas on, aga leian, et ilutulestik ja kaugustesse kostev kära küll muinastulede öösse ei sobi.
Veel kord – isiklikult ei ole mul erinevat sorti ürituste vastu midagi, publikut ongi erinevat. Aga austusest nende vastu, kes traditsiooni hoidnud kauem kui 20 aastat, soovin, et üritus võiks jääda ikka omanäoliseks ja muudest ettevõtmistest erinevaks.

MTÜ Tuleranda meeskond on inimesi mere äärde kutsudes alati rõhutanud, mis on traditsiooni mõte ja eesmärk ning samas oleme ka alati üles kutsunud loodust hoidma.

Loodan, et need, kes suurüritusi edaspidi korraldavad, siinsest kirjatükist üht-teist endale meelde jätavad. Jään enda juurde, et muinastulede öö on pigem vaikne ja mõtlik, mitte kärarikka jaanipeo sarnane üritus. Sest vaikse mere äärde tuleb ju rohkem inimesi lõkkeid süütama ning seda pikemaks ja tihedamaks me lõketeketi saame, kui inimesed pärast mere äärest naastes on vaid positiivsetest emotsioonidest tulvil.

Mairold Vaik

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 785 korda, sh täna 1)