STÜ ehitab Orissaarde uue kaubanduskeskuse (3)

Saaremaa tarbijate ühistu ehitab uue kaubanduskeskuse Muhus Liivale ning Salmele ja Orissaarde ning lammutab seejärel parklale ruumi tegemiseks vanad hooned.

ORISSAARE KAUPLUSE tihe külastaja Liidia Aav leiab, et nii uut maja ei tasuks kergekäeliselt maha lõhkuda.
MAANUS MASING

“Et kaasajastada ostukeskkonda, on äriliselt mõistlik uus enne püsti panna, kui vana maha võtta,” ütles Saarte Häälele Coopi kaubamärki kandva tulundusühistu Saaremaa Tarbijate Ühistu juhatuse esimees Kalle Koov.

Kui Liiva, Salme ja Orissaare kaubanduskeskuse uuendamise kavad on STÜ-l põhjalikult läbi mõeldud ja planeerimismenetlusega alustatud, siis täna läheb Kalle Koov Leisi, et seal kaupluse ümber “veidi ringi vaadata”. Leisis päris nii ei saa, et ehitame parkla asemele uue poe ja vana asemele parkla, tõdes Koov. “Seal on natuke keerulisem,” lisas ta. Muhu Liiva kaubanduskeskuse ehituse ettevalmistustööd on Koovi sõnul niikaugel, et selle nädala teises pooles toimub veel üks neile vajaliku kinnistu ostutehing ja seejärel saadab ta valda ehitusloa taotluse. Liiva kaupluse müügisaal suureneb 640 ruutmeetrilt 800 ruutmeetrile.

“Salmel on kõrvalkrunt meil olemas. Tulevast-ületulevast nädalast peaks detailplaneering minema avalikule väljapanekule,” kirjeldas Kalle Koov asjade seisu. Salme uus kauplus tuleb kuni 700 m2 suurune, sellest müügisaal 350–400 m².

Ka Orissaares on kaubanduskeskuse uus asukoht keskväljaku detailplaneeringu eskiisi sisse kirjutatud. Millal uue maja ehituseks läheb, pole praegu veel teada. “On vaid nägemus, et praegune kauplus on ikkagi ehitatud pea 30 aastat tagasi ja hästi energiakulukas. Pool maja on julgelt kasutamata,” selgitas Koov.

Orissaare Coopi kaupluse müügisaal tuleb praegusest oluliselt suurem, lisaks võiksid Koovi sõnul kaubanduskeskuses edaspidigi olla rendipinnad, nagu apteek, postkontor, kandekeskus. “Varem või hiljem jõuame ka toidukaupade kojukandeni, seega ka e-poe teenuse osutamise ruumid jne,” lisas ta.

Planeeringu järgi oleks Orissaare keskusel tema sõnul praegusest oluliselt parem ligipääs. “Teiseks ta avab staadioni ala ja annab uut ilmet juurde Orissaare keskusele, mis võiks ju tähendada sedagi, et seal üldine elukeskkond paraneb,” märkis Kalle Koov.

STÜ juht tõdes, et plaanitavad kaubandusvõrgu investeeringud nõuavad Saaremaal miljoneid eurosid: “Aga me vaatame ka 10–20 aasta perspektiivis ette – ega siis maapoed keskustest kuhugi kao!”


Mis on STÜ ja mis on Coop Saaremaa?

Kust selline arvamus, et see on mingi välismaa firma? Paljud Saaremaa inimesed ja isegi meie oma töötajad ei saa aru. Äriühing STÜ on täpselt nii, nagu ta loodi, ja oma põhikirjalise tegevusega, nüüd juba pea 112 aastat pildil olnud. Ärinime vahetamist ega muudatust ühistu liikmeskonnas pole olnud. Praegugi võiksime rahulikult Saaremaa tarbijate ühistu sarvilist kaubamärki kasutada. Kust tuli siis kaubamärk Coop? Ühistuline tegevus on rahvusvaheline ja kooperatiivne, sellest ingliskeelne lühend COOP. Novembris 2015 võeti Coop-kaubamärk ka Eestis kasutusele. Et selgemini eristuda ja selgemalt väljendada rahvusvahelisust ja koostööd. See ei tähenda aga mingit muudatust ühistu liikmetes või põhikirjas.

Kalle Koov

 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 2 354 korda, sh täna 1)