Kõige vähem maksab põllumaa Saaremaal

Statistikaameti andmetel on kasutatava põllumajandusmaa hektari müügihind maakondade võrdluses kõige odavam Saare maakonnas.

2016. aastal maksti Saare maakonnas põllumajandusmaa hektari eest 1845 eurot, mis jääb maakondadest ainsana alla 2000 euro piiri. Siiski on põllumajandusmaa müügihind Saare maakonnas kerkinud – veel 2013. aastal maksti hektari eest 1389 eurot. Põllumajandusmaa hulka on selle statistika puhul arvatud nii põllumaa kui ka püsirohumaa.

Meie naabritel ja saatusekaaslastel madala mullaviljakuse osas Läänemaal ja Hiiumaal maksis hektar põllumaad mullu vastavalt 2033 ja 2359 eurot. Kõrgeimat hinda, 3017 eurot, pakuti statistikaameti andmetel maa eest möödunud aastal Valgamaal.

Kasutatava põllumajandusmaa hektari rendihind oli Saaremaal 2016. aastal kõrgem vaid Hiiumaa omast: Saaremaal maksti hektari eest renti 42, Läänemaal 58 ja Hiiumaal 23 eurot. Esikohal oli selleski arvepidamises möödunud aastal Valgamaa, kus hektari maa rendile võtmise eest käidi välja 66 eurot. Siiski on põllumajandusmaa rendihind Saaremaal pidevalt tõusnud, näiteks 2013. aastal oli see 27 eurot hektari eest.

Orissaare vallas tegutseva Tüütsi talu peremehe Aare Aljase sõnul pole ta lõpuni aru saanud, miks maa hind Saaremaal lausa kõige odavam on.

“Loogiline oleks, et kui on nõudlust, siis läheb ka hind üles, ja kui on pakkumist rohkem, siis läheb hind alla. Tegelikult pole ju ühte ega teist,” lausus Aljas.

Tema sõnul on üsna kummaline, et põllumaad on müügis minimaalselt, madal hind võib aga tuleneda asjaolust, et ilmselt müüakse maad sellistes kohtades, kuhu pääseb halvasti ligi või on muld kehva boniteediga.

Aare Aljas tõi välja, et ühest küljest on valdaval osal maal olemas kindel harija, kes pole oma maa müügist huvitatud, teisalt on vilja hind olnud viimastel aastatel nii madal, et harijal pole raha maad juurde soetada. Arvestades viljakasvataja kehva majanduslikku seisu toodangu madalate kokkuostuhindade juures, pole välistatud, et kinnisvarafirmad ootavad maa turule toomiseks viljahinna tõusu ja sellest tulenevat põllumehe ostujõu kasvu.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 008 korda, sh täna 1)